Zgodnie z treścią art. 734 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Natomiast na podstawie art. 750 kodeksu cywilnego do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.
Z powyższych regulacji należy wywnioskować, że dana umowa, aby mogła podlegać unormowaniom wynikającym z art. 750 kodeksu cywilnego, łącznie musi spełniać dwie przesłanki:
- być umową o świadczenie usług
- nie być regulowana innymi przepisami.
Przedmiotem umowy o świadczenie usług jest wykonywanie czynności faktycznych na rzecz innej osoby. Wykonywanie czynności prawnych stanowi bowiem przedmiot umowy zlecenia, co wynika z art. 734 § 1 kodeksu cywilnego. Ponadto zakres czynności nie może mieścić się w zakresie innej umowy nazwanej, jak na przykład umowy agencyjnej, umowy przechowania, umowy spedycji itp.
Umowa o świadczenie usług jest umową starannego działania i jej wykonanie nie może wiązać się z osiągnięciem konkretnego rezultatu. Umową rezultatu jest umowa o dzieło i dlatego nie może zostać zakwalifikowana jako umowa, o której stanowi art. 750 kodeksu cywilnego.
Jak już zostało przywołane do umów o świadczenie usług, nieuregulowanych innymi przepisami, odpowiednie zastosowanie mają przepisy o umowie zlecenia. Odpowiednie stosowanie przepisów oznacza, iż niektóre z przepisów znajdują zastosowanie wprost, inne z modyfikacjami, a część przepisów w ogóle nie ma zastosowania. Odpowiednie stosowanie przepisów wymaga uwzględnienia specyfiki danej umowy.
Do umów o świadczenie usług wprost znajdą zastosowanie:
- art. 735 kodeksu cywilnego dotyczący zasad wynagradzania,
- art. 736 kodeksu cywilnego wprowadzający obowiązek zawiadomienia o nieprzyjęciu zlecenia,
- art. 737 kodeksu cywilnego regulujący sposób wykonania usługi,
- art. 738 kodeksu cywilnego dotyczący obowiązku osobistego wykonania usługi,
- art. 739 kodeksu cywilnego regulujący zasady odpowiedzialności w razie posłużenia się podwykonawcą,
- art. 740 kodeksu cywilnego wprowadzający obowiązek informacyjny,
- art. 741 kodeksu cywilnego określający zasady używania pieniędzy i rzeczy usługodawcy,
- art. 742 kodeksu cywilnego dotyczący zwrotu wydatków i zwolnienia z zobowiązań przyjmującego zlecenie,
- art. 743 kodeksu cywilnego odnoszący się do udzielenia zaliczek,
- art. 744 kodeksu cywilnego określający termin zapłaty wynagrodzenia,
- art. 745 kodeksu cywilnego o odpowiedzialności solidarnej usługobiorców
- art. 747, 748, 749 kodeksu cywilnego, które regulują skutki śmierci bądź utraty zdolności do czynności prawnych przez dającego i przyjmującego zlecenie.
Z modyfikacjami zastosowanie znajdzie art. 746 kodeksu cywilnego. Do umowy o świadczenie usług nie będzie stosować się art. 734 § 2 kodeksu cywilnego, który dotyczy umocowania do działania w imieniu dającego zlecenie. Jego treść odnosi się do dokonywania na podstawie umowy zlecenia czynności prawnych, a nie faktycznych.