Każdy z nas, będąc ubezpieczonym, od 2014 r. mógł zdecydować, gdzie miała być przekazywana część jego składki emerytalnej: do Otwartego Funduszu Emerytalnego, czy na subkonto prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyboru tego można było dokonać w okresie tzw. okna transferowego, które według przepisów ustawy przypadło na okres od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. Następne okno wypadało w przedziale czasowym kwiecień–lipiec 2016, a kolejne w cyklach czteroletnich.
Rok 2020 okazał się jednak wyjątkiem, ponieważ możliwość dokonania powyższego wyboru została zawieszona. Oficjalnie tłumaczono to pandemią, jednak rzeczywistym powodem były zaawansowane prace dotyczące całkowitej likwidacji OFE. Decydowanie w tym zakresie byłoby więc bezprzedmiotowe.
Z początkiem kwietnia bieżącego roku weszliśmy w kolejne okno transferowe i ponownie możemy podjąć decyzję, gdzie ma być skierowana część naszej składki emerytalnej. Jej całość wynosi 19,52% podstawy wymiaru. Możemy ją podzielić na trzy elementy:
- 12,22%, które ewidencjonowane jest na koncie ubezpieczonego w ZUS,
- 4,38% trafiające na subkonto oraz
- pozostałe 2,92%.
To właśnie w stosunku do tej ostatniej części decydujemy, czy przekazać ją do OFE, czy też ma być zaewidencjonowana na subkoncie razem z 4,38% podstawy wymiaru.
Nasz wybór będzie mieć wpływ na przyszłe składki, począwszy od września 2024 r., aż do kolejnego okna transferowego. Podejmując decyzję warto poznać zasady funkcjonowania i finansowania środków znajdujących się na koncie emerytalnym, subkoncie i OFE oraz ich wpływ na przyszłą emeryturę. Właśnie tymi zagadnieniami zajęliśmy się podczas naszego darmowego Live Meetingu.