27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Składka do OFE czy na subkonto w ZUS? Do lipca masz czas na ponowną decyzję.

Obecnie brak dostępnych terminów

190 zł netto + VAT

  • Formuła: online
  • Czas trwania: 1 h
  • Ilość dni szkoleniowych: 1
Zapisz się

Co otrzymasz?

  • Autorskie materiały
  • Imienny certyfikat

Chcesz zapisać się na Live Meeting telefonicznie lub mailowo?

Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.

(42) 235 30 60

[email protected]

O Live Meetingu

Każdy z nas, będąc ubezpieczonym, od 2014 r. mógł zdecydować, gdzie miała być przekazywana część jego składki emerytalnej: do Otwartego Funduszu Emerytalnego, czy na subkonto prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wyboru tego można było dokonać w okresie tzw. okna transferowego, które według przepisów ustawy przypadło na okres od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. Następne okno wypadało w przedziale czasowym kwiecień–lipiec 2016, a kolejne w cyklach czteroletnich.

Rok 2020 okazał się jednak wyjątkiem, ponieważ możliwość dokonania powyższego wyboru została zawieszona. Oficjalnie tłumaczono to pandemią, jednak rzeczywistym powodem były zaawansowane prace dotyczące całkowitej likwidacji OFE. Decydowanie w tym zakresie byłoby więc bezprzedmiotowe.

Z początkiem kwietnia bieżącego roku weszliśmy w kolejne okno transferowe i ponownie możemy podjąć decyzję, gdzie ma być skierowana część naszej składki emerytalnej. Jej całość wynosi 19,52% podstawy wymiaru. Możemy ją podzielić na trzy elementy:

  • 12,22%, które ewidencjonowane jest na koncie ubezpieczonego w ZUS,
  • 4,38% trafiające na subkonto oraz
  • pozostałe 2,92%.

To właśnie w stosunku do tej ostatniej części decydujemy, czy przekazać ją do OFE, czy też ma być zaewidencjonowana na subkoncie razem z 4,38% podstawy wymiaru.

Nasz wybór będzie mieć wpływ na przyszłe składki, począwszy od września 2024 r., aż do kolejnego okna transferowego. Podejmując decyzję warto poznać zasady funkcjonowania i finansowania środków znajdujących się na koncie emerytalnym, subkoncie i OFE oraz ich wpływ na przyszłą emeryturę. Właśnie nad tymi zagadnieniami pochylimy się podczas naszego darmowego Live Meetingu, na który serdecznie zapraszamy!

Czytaj pełen opis

Zwiń

Chcesz zapisać się na Live Meeting telefonicznie lub mailowo?

Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.

(42) 235 30 60

[email protected]