Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik nabywa w każdym roku kalendarzowym z góry. Zasada ta dotyczy kolejnego urlopu wypoczynkowego. W przypadku pierwszej pracy w życiu pracownik uzyska prawo do urlopu wypoczynkowego dopiero po upływie każdego miesiąca pracy.
Zgodnie z treścią art. 153 § 1 pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (§ 2).
Z powyższej regulacji można wysnuć wniosek, że w roku kalendarzowym, w którym pracownik po raz pierwszy w życiu podjął pracę, musi przepracować pełen miesiąc, aby uzyskać prawo do urlopu wypoczynkowego. Nie uzyska on zatem prawa do urlopu wypoczynkowego w razie przepracowania tylko części miesiąca. Natomiast w przypadku kolejnego urlopu pracownikowi będzie przysługiwać prawo do urlopu nawet za miesiąc, w którym przepracował jedynie jego część.