27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
19.07.2024 r.
2 min

Czy pracownik niepełnosprawny musi przedstawić pracodawcy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
19.07.2024r.
2 min

Osoby niepełnosprawne podlegają szczególnej ochronie prawnej, a ponadto mogą korzystać z dodatkowych uprawnień w ramach stosunku pracy. Źródłem tych uprawnień jest niepełnosprawność, potwierdzana stosownym orzeczeniem. W konsekwencji to od pracownika zależy, czy poinformuje pracodawcę o stopniu swojej niepełnosprawności.

Możliwość skorzystania ze szczególnych uprawnień jest prawem pracownika niepełnosprawnego, a nie jego obowiązkiem. Żaden przepis ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ani kodeksu pracy nie nakłada na pracownika koniecznością poinformowania pracodawcy o posiadaniu stopnia niepełnosprawności. Jeśli pracownik nie ma woli skorzystania z uprawnień dla osób niepełnosprawnych, to jest zwolniony z obowiązku ujawnienia informacji stanowiących podstawę ich nabycia. Przedstawienie pracodawcy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jest jednak warunkiem koniecznym dla skorzystania z dodatkowych praw.

Oczywiście nie można zapominać, że pracownik bezwzględnie nie może zataić informacji o stopniu niepełnosprawności przed lekarzem przeprowadzającym badania profilaktyczne. Taka wiedza ma istotne znaczenie dla prawidłowej oceny stanu zdrowia pracownika i jego zdolności do wykonywania pracy danego rodzaju. W skrajnych przypadkach zatajenie przez pracownika informacji o posiadanym stopniu niepełnosprawności może zostać uznane przez pracodawcę za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2001 roku, sygn. akt I PKN 244/00).

Jak wynika z art. 2a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Uzupełnieniem powyższej regulacji jest art. 20c ustawy, zgodnie z którym osobie niepełnosprawnej przysługują uprawnienia pracownicze określone w ustawie od dnia, od którego osoba niepełnosprawna została wliczona do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych.