Już podczas kampanii wyborczej przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi zapowiadane były szerokie zmiany zasad opłacania składki zdrowotnej. Dotychczasowe nowelizacje przepisów w tym zakresie były niewielkie i niesatysfakcjonujące dla przedsiębiorców. Ponad 18 miesięcy po wyborach Sejm przyjął ustawę, która przewiduje dalej idące modyfikacje.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewiduje ustalanie wysokości składki w oparciu o dwa elementy. Pierwszy z nich ma być zryczałtowany i wynosić 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu danego roku kalendarzowego. Natomiast drugi z nich ma być obliczany od nadwyżki dochodu z działalności gospodarczej ponad kwotę odpowiadającą iloczynowi liczby miesięcy podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej od początku roku kalendarzowego i półtorakrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Jego wysokość stanowić będzie 4,9% wskazanej wyżej podstawy. Te zasady dotyczą podmiotów, które są opodatkowani według skali podatkowej albo podatkiem liniowym.
W przypadku podmiotów korzystających z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zryczałtowana część składki pozostanie taka sama jak wskazana wyżej, zaś druga część będzie ustalana jako 3,5% od nadwyżki przychodów powyżej trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Dla podatników opodatkowanych kartą podatkową składka zdrowotna wynosiłaby 9% z 75% minimalnego wynagrodzenia.
Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od początku 2026 roku. Muszą one jednak przejść drogę ustawodawczą do końca. Teraz zajmie się nimi Senat.