W ramach PPK na rachunkach pracowników gromadzone są comiesięczne wpłaty finansowane w części przez pracodawcę, a w części przez pracownika. Dodatkową zachętę do gromadzenia środków w ramach pracowniczych planów kapitałowych przewidzianą w ustawie stanowią również wpłata powitalna i dopłaty roczne. Wpłata powitalna jest świadczeniem jednorazowym w wysokości 250 zł finansowanym z Funduszu Pracy. Należy jednak pamiętać, że będzie ona przysługiwać jedynie temu uczestnikowi PPK, w imieniu i na rzecz którego zawarto umowę lub umowy o prowadzenie PPK i który przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe jest uczestnikiem PPK, jeżeli w okresie uczestnictwa w PPK dokonano wpłat podstawowych finansowanych przez uczestnika PPK za co najmniej 3 miesiące (art. 31 ust. 1 zd. 2 ustawy). Następnie co roku, z tytułu uczestnictwa w PPK, uczestnik PPK będzie otrzymywał dopłatę roczną. Zgodnie z art. 32 ust. 1 i 2 ustawy uczestnikowi PPK przysługuje dopłata roczna w wysokości 240 zł, jeżeli kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz uczestnika w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej kwocie wpłat podstawowych, należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym roku. Natomiast uczestnikowi PPK, o którym mowa w art. 27 ust. 2, dopłata roczna przysługuje w przypadku, gdy kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz uczestnika w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej 25% kwoty wpłat podstawowych, należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym roku. Również te środki będą finansowane z Funduszu Pracy.
Od 4 czerwca 2022 roku zmianie uległ termin przekazania wpłat powitalnych na rachunek uczestnika. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 31 ust. 2 ustawy o PPK, wydłużono go o 15 dni. Obecnie wpłata powitalna jest ewidencjonowana na rachunku PPK w terminie 45 dni po zakończeniu kwartału.
Natomiast od 21 listopada 2022 roku zacznie obowiązywać przepis, który stanowi podstawę przekazania uczestnikom PPK dopłat rocznych w kolejnych latach, jeżeli nie uzyskali ich w latach poprzednich. Zgodnie z dodanym nowelizacją art. 34 ust. 5 ustawy o PPK, jeżeli uczestnik PPK, który nabył prawo do dopłaty rocznej za dany rok, nie został uwzględniony w informacji o liczbie uczestników PPK, którzy nabyli prawo do dopłaty rocznej za ten rok, przekazywanej ministrowi właściwemu do spraw pracy, dopłatę roczną za ten rok ewidencjonuje się na rachunku PPK tego uczestnika PPK w roku następnym albo w kolejnych latach, na wniosek złożony przez tego uczestnika PPK, PFR, instytucję finansową lub podmiot zatrudniający – pod warunkiem, że prawo do tej dopłaty rocznej nie uległo przedawnieniu.
Ponadto nowelizacja objęła także problem nienależnych wpłat dokonanych na rachunek uczestnika PPK. Na podstawie art. 28a ust. 1 ustawy o PPK wpłaty dokonywane do PPK, wpłata powitalna lub dopłaty roczne, które okazały się nienależne w całości lub w części, podlegają zwrotowi na rzecz finansującego daną wpłatę, wpłatę powitalną lub dopłatę roczną. Jeżeli na rachunku PPK osoby, na rzecz której zostały dokonane wpłaty do PPK, wpłata powitalna lub dopłaty roczne zostały zapisane jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, jednostki uczestnictwa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego lub jednostki rozrachunkowe funduszu emerytalnego, które zostały nabyte lub przeliczone za wpłaty dokonywane do PPK, wpłatę powitalną lub dopłaty roczne, które okazały się nienależne w całości lub w części, instytucja finansowa, niezwłocznie po powzięciu o tym informacji, odkupuje lub umarza te jednostki uczestnictwa lub te jednostki rozrachunkowe w zakresie, w jakim wpłaty dokonywane do PPK, wpłata powitalna lub dopłaty roczne okazały się nienależne, bez konieczności złożenia żądania odkupienia tych jednostek uczestnictwa lub umorzenia tych jednostek rozrachunkowych przez tę osobę (art. 28a ust. 2 ustawy o PPK). Powyższa regulacja również wejdzie w życie 21 listopada 2022 roku.
Magdalena Jeziorska
radca prawny