PPK / Prawo Pracy
12.07.2024 r.
3 min

Z jakich źródeł pochodzą środki gromadzone w PPK?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
PPK / Prawo Pracy
12.07.2024r.
3 min

Od kilku lat pracownicy mogą zbierać pieniądze na swoich indywidualnych kontach w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ci, którzy się na to zdecydowali, odprowadzają na nie własne środki, potrącane z wynagrodzenia. Ponadto wpływają tam środki od pracodawcy oraz, w ramach zachęty, także środki publiczne pochhodzące od państwa. Wpłaty mogą mieć charakter obowiązkowy (wpłaty podstawowe) i dobrowolny.

Pracodawca finansuje wpłatę podstawową dla pracownika, której wysokość wynosi 1,5% wynagrodzenia tego pracownika (art. 26 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych). Może ponadto zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia (art. 26 ust. 2 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych).

Z wynagrodzenia pracownika potrącane jest natomiast 2% wynagrodzenia, jako wpłata podstawowa pracownika (art. 27 ust. 1 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych). Ustawodawca przewiduje możliwość zmniejszenia i zwiększenia wpłaty pracownika. Może być ona mniejsza, jeżeli pracownik osiąga w danym miesiącu wynagrodzenie z różnych źródeł nieprzekraczające kwoty odpowiadającej 1,2‑krotności minimalnego wynagrodzenia. W takim przypadku wpłata może wynosić mniej niż 2% wynagrodzenia, ale więcej niż 0,5% (art. 27 ust. 2 o Pracowniczych Planach Kapitałowych). Pracownik, który chce odkładać dodatkową sumę może to robić w wysokości kolejnych 2% wynagrodzenia.

Środki publiczne przekazywane na rachunki oszczędzających w PPK stanowią dodatkową zachętę do gromadzenia środków w ramach tego programu. Każdy uczestnik otrzymuje wpłatę powitalną i dopłaty roczne, jeśli spełnia ustawowe wymogi. Wpłata powitalna jest świadczeniem jednorazowym w wysokości 250 zł finansowanym z Funduszu Pracy. Przysługuje ona jedynie temu uczestnikowi PPK, w imieniu i na rzecz którego zawarto umowę lub umowy o prowadzenie PPK i który przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe jest uczestnikiem PPK, jeżeli w okresie uczestnictwa w PPK dokonano wpłat podstawowych finansowanych przez uczestnika PPK za co najmniej 3 miesiące. Dodatkowo, co roku, z tytułu uczestnictwa w PPK, uczestnik PPK otrzymuje dopłatę roczną. Wynika ona z art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zgodnie z którym uczestnikowi PPK przysługuje dopłata roczna w wysokości 240 zł, jeżeli kwota wpłat podstawowych i dodatkowych finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz uczestnika w danym roku kalendarzowym jest równa co najmniej kwocie wpłat podstawowych, należnych od kwoty stanowiącej 6-krotność minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym roku.