Prawo Pracy
25.02.2025 r.
2 min

Wysokość wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
25.02.2025r.
2 min

Rekompensatę za pracę w godzinach nadliczbowych stanowi czas wolny albo świadczenie pieniężne, które obejmuje zarówno normalne wynagrodzenie, jak i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Jego wysokość ustawodawca określił w art. 1511 § 1 kodeksu pracy.

„Normalne wynagrodzenie jest to wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie w zwykłych warunkach i terminach wypłat, a więc, którego wysokość obejmuje zarówno wynagrodzenie zasadnicze, wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia, jeżeli zgodnie z obowiązującymi w zakładzie pracy przepisami o wynagradzaniu pracowników takowe dodatkowe składniki przysługują” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2011 roku, sygn. akt II PK 3/11).

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, na podstawie art. 1511 § 3 kodeksu pracy, oblicza się w oparciu o wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania, to 60 % wynagrodzenia. Jeśli pracownik uzyskuje co miesiąc wynagrodzenie w stałej wysokości, to aby obliczyć wysokość dodatku za jedną godzinę, należy podzielić je przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Jeżeli zaś wynagrodzenie jest określane według zmiennych składników wynagrodzenia, to podstawą obliczenia stawki za godzinę nadliczbową jest wynagrodzenie ustalone według zasad obowiązujących przy wyliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (zmienne miesięczne składniki wynagrodzenia wypłacone pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc świadczenia pracy nadliczbowej). Tak otrzymaną podstawę dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie. Otrzymaną w obu przypadkach stawkę należy pomnożyć przez określony przez ustawodawcę współczynnik (50 lub 100%), dodać do normalnego wynagrodzenia, a na końcu pomnożyć przez liczbę przepracowanych godzin nadliczbowych.