Praca zdalna była często wykorzystywana jako forma świadczenia pracy jeszcze przed wprowadzeniem regulujących ją przepisów do kodeksu pracy. Obecnie wielu pracowników nadal wykonuje swoje obowiązki zdalnie. W takich okoliczności również może dojść do wypadku.
Zgodnie z art. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Dodatkowo ustawodawca wskazuje, że zdarzenie takie, aby mogło być traktowane jako wypadek przy pracy, musi zaistnieć:
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
- podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności
na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia; - w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Przywołana definicja wypadku przy pracy nie odwołuje się w żadnym zakresie do miejsca wykonywania pracy. Należy zatem wywnioskować, że do wypadku przy pracy może dojść nie tylko w zakładzie pracy, ale także w domu lub innym miejscu, z którego świadczy pracę zdalnie. Jedynym warunkiem jest to, aby zdarzenie miało miejsce podczas lub w związku ze świadczeniem pracy na polecenie pracodawcy.
Pracownik, który uległ wypadkowi podczas pracy zdalnej, powinien to jak najszybciej zgłosić swojemu pracodawcy. Zakwalifikowanie danego zdarzenia jako wypadku przy pracy pociąga za sobą szereg obowiązków po stronie pracodawcy.