Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
09.02.2024 r.
3 min

Wpływ śmierci przedsiębiorcy na istniejące stosunki pracy

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
09.02.2024r.
3 min

Co do zasady stosunki pracy wygasają z chwilą śmierci pracodawcy. Istnieje jednak możliwość, aby tak się nie stało. Mogą być one kontynuowane na dotychczasowych zasadach bez konieczności dopełniania dodatkowych formalności. Służy temu ustanowienie zarządu sukcesyjnego.

Regulacje w zakresie zarządu sukcesyjnego pozwalają na płynne kontynuowanie działalności gospodarczej zmarłego przedsiębiorcy. Dla realizacji powyższego konieczne jest ustanowienie zarządu sukcesyjnego i powołanie zarządcy. Dzięki temu, przez określony czas, będą nadal trwały stosunki pracy.

Dla zapewnienia pełnej ciągłość zatrudnienia przedsiębiorca powinien ustanowić zarząd jeszcze za swojego życia. W tym celu musi aktualizować wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i wpisać zarządcę sukcesyjnego. Jeśli tego nie zrobi, to droga do kontynuacji stosunków pracy nie jest jeszcze zamknięta. Ustawodawca przewidział drugi tryb, który pozwala na ustanowienie zarządu sukcesyjnego w terminie 2 miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy. W takim przypadku stosunki pracy trwają nadal przez 30 dni od dnia śmierci przedsiębiorcy. W tym okresie podmioty uprawnione do podejmowania czynności zachowawczych będą działać w kierunku zmierzającym do przedłużenia stosunków pracy i zachowania ich ciągłości. Jedną z czynności będzie między innymi zawarcie na piśmie porozumień o kontynuacji stosunków pracy. Takie porozumienie może zawrzeć również zarządca sukcesyjny, jeśli zostanie powołany w ciągu 30 dni od śmierci dotychczasowego pracodawcy. Po ich zawarciu stosunki pracy będą trwać nadal.

Okres od śmierci pracodawcy do zawarcia porozumienia o kontynuacji stosunku pracy albo upływu terminu na jego zawarcie jest w związku z tym traktowany jako okres usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Jeżeli pracownik nie będzie w tym czasie stawiał się w pracy, to nie będzie mu przysługiwało wynagrodzenie. Jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumień o kontynuowaniu zatrudnienia w terminie 30 dni i po tym okresie będzie możliwe dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa, to i tak stosunek pracy może być kontynuowany. Pracownik może zgłosić swoją chęć powrotu do pracy ustanowionemu zarządcy sukcesyjnemu, w terminie 30 dni od daty ustanowienia zarządu. Jeżeli ten będzie ponownie zatrudniał pracowników z tej samej grupy zawodowej, to ma obowiązek przyjąć do pracy zainteresowanego pracownika.