Prezydent Andrzej Duda nie zdecydował się na podpisanie ustawy nowelizującej ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa wróci teraz do Sejmu w celu ponownego rozpoznania. Dla przegłosowania prezydenckiego weta konieczne jest uzyskanie większości 3/5 głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Regulacja uchwalona przez Sejm i Senat przewidywała zmianę zasad obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i zmniejszenie obciążeń w tym zakresie. Według prognoz miało na tym skorzystać około 2,5 miliona przedsiębiorców. Mimo to Prezydent zawetował uchwaloną ustawę. W uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, że nowe przepisy nie przeszły konsultacji społecznych. Szefowa Kancelarii Prezydenta dodała, że ustawa budzi bardzo poważne wątpliwości w zakresie sprawiedliwości społecznej oraz zgodności z zasadami konstytucyjnymi. Przeciwko podpisaniu ustawy opowiedziały się związki zawodowe, w tym OPZZ i NSZZ „Solidarność”.
Losy omawianych regulacji jeszcze nie są przesądzone. Weto Prezydenta może zostać odrzucone w Sejmie. Jeśli tak się stanie, to ustawa wejdzie w życie. Potrzebne jest do tego uzyskanie większości 3/5 głosów przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Uzyskanie takiej większości może być jednak problematyczne dla rządzących.