Z art. 7 ust. 1 wskazanej ustawy wynika generalna reguła, zgodnie z którą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przy wykonywaniu przepisów z zakresu prawa pracy używa się języka polskiego, jeżeli osoba świadcząca pracę ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w chwili zawarcia umowy oraz umowa ma być wykonana lub wykonywana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zasada ta doznaje jednak pewnych wyjątków.
Pierwszym z nich jest dopuszczalność jednoczesnego sporządzenia wersji obcojęzycznej (jednej lub kilku). Jednak podstawą ich wykładni jest wersja w języku polskim, jeżeli osoba świadcząca pracę jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej (art. 8 ust. 1a ustawy o języku polskim).
Drugi wyjątek wynika natomiast z treści art. 8 ust. 1b ustawy o języku polskim. Umowa o pracę lub inny dokument wynikający z zakresu prawa pracy mogą być sporządzone w języku obcym na wniosek osoby świadczącej pracę, władającej tym językiem, niebędącej obywatelem polskim, pouczonym uprzednio o prawie do sporządzenia umowy lub innego dokumentu w języku polskim. Aby można było przygotować umowę o pracę w języku obcym muszą kumulatywnie zajść następujące przesłanki:
- pracownik złożył wniosek o sporządzenie w języku obcym umowy o pracę i/lub innych dokumentów związanych ze stosunkiem pracy,
- pracownik nie jest obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej,
- pracownik włada językiem, w którym ma być sporządzona umowa o pracę,
- pracownik został pouczony o prawie sporządzenia umowy o pracę w języku polskim.
Zatem należy uznać, że jeżeli pracownik jest obywatelem polskim to nie ma podstaw dla sporządzenia umowy o pracę w języku obcym. Jedynie można jednocześnie przygotować ich wersje obcojęzyczne.
Warto zwrócić uwagę, że na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o języku polskim, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wbrew przepisom art. 7 i art. 8, w obrocie lub przy wykonywaniu przepisów z zakresu prawa pracy sporządza umowę lub inny dokument wyłącznie w języku obcym podlega karze grzywny. Kontrole w tym przedmiocie sprawuje Państwowa Inspekcja Pracy.