27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Kadry / Prawo Pracy
19.08.2023 r.
1 min

Ustanie zatrudnienia w trakcie urlopu rodzicielskiego a prawo do zasiłku macierzyńskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Kadry / Prawo Pracy
19.08.2023r.
1 min

Pierwszym przysługującym po porodzie urlopem jest urlop macierzyński dla matki dziecka. Następnie rodzice dziecka mogą skorzystać z prawa do urlopu rodzicielskiego, który jest udzielany przez pracodawcę bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Urlop rodzicielski można wykorzystać w całości lub w nie więcej niż 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Zasady te nie będą jednak obowiązywały w każdym przypadku. Może się bowiem zdarzyć, że w trakcie udzielonego urlopu rodzicielskiego zakończy się okres, na jaki została zawarta umowa o pracę.

Pracodawca zgodnie z przepisami prawa pracy udziela urlopu rodzicielskiego na wniosek pracownika. Jeżeli zatrudnienie ustaje, to urlop trwa tylko do ostatniego dnia zatrudnienia. Po ustaniu tytułu pracownik nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego, zachowuje jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego za pozostałą część okresu, jaki w zatrudnieniu przypadałby na okres tego urlopu. Wypłatę świadczenia po wygaśnięciu umowy o pracę przejmuje i kontynuuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W związku z ustaniem tytułu ubezpieczenia, w stosunku do zasiłkobiorcy nie będą obowiązywały zasady dotyczące udzielania urlopu rodzicielskiego. Nie będą więc miały zastosowania przepisy dotyczące wielokrotności tygodnia i części udzielonego urlopu zawarte w art. 1821c kodeksu pracy.