Osoba korzystająca z urlopu rodzicielskiego może w jego okresie wykonywać pracę. Może to robić na rzecz własnego pracodawcy, jednak wymiar czasu tej pracy nie może być wyższy niż połowa etatu. Wysokość zasiłku macierzyńskiego zostaje wówczas pomniejszona proporcjonalnie do wymiaru, w którym wykonywana jest praca w czasie urlopu rodzicielskiego. Może ponadto zawrzeć umowę zlecenia, zarówno z własnym pracodawcą, jak i z innym podmiotem.
W pierwszej kolejności warto pamiętać, że z tytułu udzielonego urlopu rodzicielskiego i pobieranego w tym okresie zasiłku macierzyńskiego, zasiłkobiorcy będą podlegali obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wobec tego z tytułu umowy zlecenia należy zadeklarować jedynie składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Umowa zlecenia wykonywana w trakcie pobieranego zasiłku macierzyńskiego jest dobrowolnym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, bez względu na wymiar czasu pracy umowy stanowiącej tytuł, z którego wypłacany jest zasiłek macierzyński.
Jeżeli umowa zlecenia jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy w trakcie udzielonego urlopu rodzicielskiego to również stosuje się powyżej wskazane zasady. W takiej sytuacji umowa zlecenia nie stanowi obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń społecznych.