Szczególny typ umowy o pracę na czas określony stanowi umowa zawierana w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Zwykle zawiera się ją, gdy zachodzi konieczność zapewnienia ciągłości pracy w razie długotrwałej absencji pracownika, na przykład spowodowanej chorobą albo korzystaniem z urlopów związanych z rodzicielstwem.
Umowa na zastępstwo powinna zawierać wszystkie elementy przedmiotowo istotne umowy o pracę wskazane w art. 29 § 1 kodeksu pracy. W jej treści powinny się zatem znaleźć:
- strony umowy,
- adres siedziby pracodawcy (w przypadku pracodawcy będącego osobą fizyczną nieposiadającego siedziby – adres zamieszkania),
- rodzaj umowy,
- datę jej zawarcia,
- warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce lub miejsca wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, dzień rozpoczęcia pracy.
Co ważne, treść umowy o pracę w celu zastępstwa nieobecnego pracownika w pracy nie musi w pełni odpowiadać treści umowy o pracę zawartej z zastępowanym pracownikiem. Warunki zatrudnienia zastępcy mogą się różnić chociażby co do wymiaru etatu czy wysokości wynagrodzenia. Ponadto okres, na jaki zwarta zostaje umowa, nie musi pokrywać się z okresem usprawiedliwionej nieobecności zastępowanego pracownika w pracy.
Ważnym elementem, charakterystycznym dla umowy na zastępstwo, jest konieczność wskazania obiektywnych przyczyn uzasadniających jej zawarcie. Wynika to z art. 29 § 11 kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią: „w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony w celu, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 1-3 [zastępstwa nieobecnego pracownika, wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo przez okres kadencji] lub w przypadku, o którym mowa w art. 251 § 4 pkt 4 [wskazania przez pracodawcę obiektywnych przyczyn leżących po jego stronie], w umowie określa się ten cel lub okoliczności tego przypadku, przez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy”.