Prawo Pracy
27.12.2022 r.
3 min

System teleinformatyczny do obsługi umów o pracę i umów zlecenia

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
27.12.2022r.
3 min

Zgodnie z art. 1 ust. 2 wskazanej ustawy przez obsługę w systemie teleinformatycznym umowy należy rozumieć zawarcie, zmianę lub rozwiązanie umowy albo wygaśnięcie umowy oraz dokonywanie innych czynności niezbędnych do realizacji praw i obowiązków wynikających z takiej umowy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do obsługi umów.

Oprócz wskazanych wyżej czynności, za pośrednictwem systemu możliwe będzie:

  • obliczanie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi;
  • prowadzenie i przechowywanie dokumentacji:
  • w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników, zwanej dalej „dokumentacją pracowniczą”,
  • dotyczącej osób wykonujących pracę na podstawie umów, o których mowa w art. 734 i art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny albo art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, zwanej dalej „dokumentacją umowy”;
  • wydanie świadectwa pracy;
  • dostęp do dokumentacji pracowniczej i dokumentacji umowy;
  • obliczanie należności podatkowych pracownika, zleceniobiorcy oraz niani;
  • przekazywanie do urzędu skarbowego informacji o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, o których mowa w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • przekazanie do systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych danych ubezpieczeniowych związanych z ubezpieczeniami społecznymi lub ubezpieczeniem zdrowotnym pracownika, zleceniobiorcy, niani i członków ich rodzin, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Opatrzenie umowy podpisem osobistym albo podpisem zaufanym wywołuje skutek prawny równoważny podpisowi własnoręcznemu. Zawarcie umowy obsługiwanej za pośrednictwem Systemu następuje z chwilą opatrzenia umowy kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym przez strony umowy.

Ustawa określa informacje, jakie trzeba będzie wprowadzić do systemu, aby można było obsłużyć w nim umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę uaktywniającą.

System będzie prowadził minister właściwy do spraw pracy i udostępni go w ciągu 3 lat od wejścia w życie ustawy.

„Projektowana ustawa przyczyni się do znacznego zmniejszenia obciążeń dla mikroprzedsiębiorców, podmiotów niebędących mikroprzedsiębiorcą zatrudniających nie więcej niż 9 osób, rolników oraz osób fizycznych związanych z obowiązkami administracyjnymi przy powierzaniu pracy. Uwolni tym samym zasoby tych podmiotów, które będą mogły być przeznaczone – w przypadku mikroprzedsiębiorców, podmiotów niebędących mikroprzedsiębiorcą zatrudniających nie więcej niż 9 osób oraz rolników – na prowadzenie zasadniczej działalności, a w przypadku osób fizycznych przyczyni się do zaoszczędzenia zasobów finansowych oraz czasu. Wykorzystanie systemów informatycznych i zautomatyzowanie tego procesu umożliwi osiągnięcie tych celów, bez konieczności zmiany samych przepisów związanych z powierzaniem pracy.” (uzasadnienie do projektu ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów).