Powyższa zasada doznaje jednak pewnych wyjątków. Jeden z nich powstaje w sytuacji zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Ma to miejsce wtedy, gdy ubezpieczony jest nimi objęty z innego tytułu niż przedmiotowa umowa zlecenia. Jeżeli ubezpieczony osiąga z innego tytułu, z którego są odprowadzane składki, przychody w kwocie odpowiadającej co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę to z tytułu zawartej umowy zlecenie opłacana jest wyłącznie składka zdrowotna.
Obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne nie powstaje, gdy zleceniobiorcą jest uczeń szkoły ponadpodstawowej lub student. Jak wynika bowiem z art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.
Trzeba pamiętać, że powyższe wyjątki nie znajdują zastosowania w przypadku zawarcia umowy zlecenia z własnym pracodawcą lub wykonywania umowy zlecenia na rzecz własnego pracodawcy. W takich sytuacjach umowa zlecenia zawsze stanowi obowiązkowy tytuł do ubezpieczenia, gdyż zleceniobiorca jest w takich okolicznościach traktowany tak samo jak pracownik.
Płatnik ma obowiązek dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń w terminie 7 dni od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania. Zgłoszenia należy dokonać na formularzu ZUS ZUA, a w przypadku, gdy ubezpieczony objęty jest jedynie obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym to na formularzu ZUS ZZA. Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje na wniosek ubezpieczonego, od dnia wskazanego w tym wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Tylko gdy zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń, wtedy objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym nastąpi od dnia wskazanego we wniosku.