Prawo Pracy
20.12.2022 r.
3 min

Składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
20.12.2022r.
3 min

Jak wynika z art. 104 ust. 1 pkt 1 lit c obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, ustalone od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę opłacają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz za osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej, o której mowa w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Powinność odprowadzania składek na Fundusz Pracy za zleceniobiorców powstaje, w przypadku, gdy umowa zlecenia stanowi tytuł podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym i podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia w przeliczeniu na okres miesiąca wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Obowiązek opłacenia składki zależy zatem od przychodu uzyskiwanego przez zleceniobiorcę, przeliczonego na okres miesiąca. W związku z tym, w celu ustalenia istnienia obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę, który otrzymał wynagrodzenie za niepełny miesiąc, należy ustalić, ile wynosiłaby podstawa wymiaru składek, gdyby usługa była wykonywana przez cały miesiąc. Jeżeli byłaby ona równa kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia, na zleceniodawcy ciążyłby obowiązek odprowadzenia składki na Fundusz Pracy.

Zgodnie z treścią art. 140 ust. 3 ustawy, w przypadku, gdy kwoty, o których mowa w ust. 1, pochodzą z różnych źródeł, obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy powstaje wtedy, gdy łączna kwota stanowiąca podstawę wymiaru składek ustalona zgodnie z ust. 1 wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że zleceniodawca powinien uzyskać od zleceniobiorcy oświadczenie, z którego będzie wynikać, czy zleceniobiorca poza umową zlecenia ma inne tytuły do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i czy łączna kwota ze wszystkich tytułów przekracza wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Na zakończenie warto dodać, że trwają prace legislacyjne nad zmianą omawianej regulacji w ten sposób, że składka na Fundusz Pracy miałaby być odprowadzana od podstawy wynoszącej co najmniej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Obecnie projekt ustawy nie został jeszcze przyjęty przez Radę Ministrów.