Rząd wniósł do Sejmu projekt nowelizujący zasady korzystania z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne jaką jest Mały ZUS Plus. Stanowi on rezultat prac objętych pierwszym pakietem deregulacyjnym dla przedsiębiorców.
Mały ZUS plus to ulga w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy, którzy w roku poprzedzającym osiągnęli przychody nieprzekraczające 120 tysięcy złotych (jeżeli działalność była prowadzona przez cały rok). W przypadku, gdy działalność była prowadzona przez część roku, to limit przychodów należy określić proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności. Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej (art. 18c ust. 11 pkt 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Trzeba pamiętać, że do wskazanego okresu wlicza się czas korzystania z Małego ZUS.
W obecnym stanie prawnym prawidłowe wyliczenie okresów, kiedy możliwe jest korzystanie z omawianej ulgi, nastręcza wiele problemów. Inaczej do tego zagadnienia podchodził Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a inaczej przedsiębiorcy i Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Dlatego też opracowano nowe przepisy. Przewidują one, że przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z Małego ZUS Plus przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu każdych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej. Przy czym okres pierwszych 60 miesięcy kalendarzowych zaczyna się od pierwszego miesiąca kalendarzowego, w którym przedsiębiorca korzystał z Małego ZUS Plus. Kolejny 60-miesięczny okres zaczyna się od pierwszego miesiąca kalendarzowego prowadzenia działalności gospodarczej po upływie poprzedniego 60-miesięcznego okresu.
Przed ustawą droga ustawodawcza w Parlamencie. Zgodnie z zapowiedziami miałaby ona wejść w życie 1 maja 2025 roku. W konsekwencji, nie zostaliby objęci jej regulacjami przedsiębiorcy, którzy ponownie zgłosili się do Małego ZUS Plus w styczniu 2024 roku i w styczniu 2025 roku.