Prawo Pracy
06.12.2022 r.
2 min

Praca zdalna w kodeksie pracy - nowelizacja uchwalona przez Sejm

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
06.12.2022r.
2 min

W ustawie przyjętej przez Sejm 1 grudnia 2022 roku uregulowano przede wszystkim zasady przeprowadzania przez pracodawcę kontroli trzeźwości pracowników oraz powierzenia pracownikom pracy zdalnej. Od długiego czasu, bo jeszcze przed rozpoczęciem pandemii COVID-19, słyszalne były głosy, że rozwój technologiczny i jego wpływ na zmianę sposobu świadczenia pracy chociażby przez pewne grupy pracowników przemawiały za tym, aby w podstawowym akcie prawnym prawa pracy znalazły się regulacje dotyczące wykonywania pracy z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, z miejsca wybranego przez pracownika. Jak dotąd praca zdalna uregulowana była jedynie w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepis art. 3 tej ustawy zostanie jednak uchylony mocą ustawy, która przeniesie tą instytucję do kodeksu pracy i rozbuduje ją.

W ostatnim czasie wątpliwości budził okres vacatio legis przepisów dotyczących pracy zdalnej. Według brzmienia tekstu ustawy przyjętego przez Sejm będzie on wynosił 2 miesiące od dnia ogłoszenia.

Ponadto ustawa przewiduje wprowadzenie do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy nowego wsparcia dla przedsiębiorców w postaci grantu na utworzenie stanowiska pracy zdalnej dla skierowanego bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy, posiadającego co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, lub bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną, który w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotny zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej z uwagi na konieczność wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną.

Obecnie nad ustawą pracować będą senatorowie. Jeżeli zostanie ona przez nich przyjęta bez poprawek to trafi do podpisu Prezydenta RP. Jeżeli nie, to wróci do Sejmu.