Prawo Pracy
07.06.2022 r.
2 min

Pobyt dziecka w szpitalu a korzystanie z urlopu ojcowskiego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
07.06.2022r.
2 min

Jak wynika z art. 1823 kodeksu pracy pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia. Urlop ten może być wykorzystany w całości lub w dwóch częściach, nie krótszych niż tydzień każda. Części te nie muszą przypadać bezpośrednio po sobie. Ojciec wnioskuje pisemnie o urlop na 7 dni przed jego rozpoczęciem.

Jeżeli więc w trakcie udzielonego urlopu dziecko trafi do szpitala, urlop ten można przerwać od dnia, w którym dziecko trafiło do szpitala do dnia, w którym ze szpitala zostanie wypisane.  Okres wykorzystany przed i po okresie pobytu dziecka w szpitalu jest traktowany jako jedna część urlopu

Okoliczność tę należy udokumentować zaświadczeniami o dacie przyjęcia dziecka do szpitala oraz dacie wypisu. Ponadto ubezpieczony powinien wystąpić z wnioskiem o przerwanie urlopu ojcowskiego oraz jego kontynuację po wyjściu dziecka ze szpitala, bowiem od dnia następnego po dniu wypisania dziecka ze szpitala ubezpieczony kontynuuje urlop ojcowski do wykorzystania części, o którą pierwotnie wnioskował.