Prawo Pracy
10.01.2025 r.
3 min

Palenie w pracy

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
10.01.2025r.
3 min

Co do zasady, w miejscach publicznych obowiązuje zakaz palenia. Miejscami publicznymi są także zakłady pracy. Wynika to z ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Pracodawcy nie mają bezwzględnego obowiązku utworzenia palarni. Czy wobec tego pracownicy mogą palić w godzinach pracy?

Pracownicy muszą poświęcać czas spędzony przez siebie w pracy na wykonywanie obowiązków służbowych. Jednak pojęcia czasu pracy i efektywnego czasu pracy nie są tożsame. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy do czasu pracy zalicza się także niektóre okresy, w których praca nie jest świadczona. Wśród nich można wyróżnić między innymi przerwy w pracy, w których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy, a także przerwy zaliczane do czasu pracy mocą przepisów prawa.

Sposób wykorzystywania przerw w pracy zależy wyłącznie od pracownika. Musi on jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach ich przeznaczenie jest z góry określone. Zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, przysługuje prawo do 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy. Dodatkowo każdy pracownik spędzający co najmniej 4 godziny dziennie przy komputerze ma prawo do 5 minut przerwy po każdej przepracowanej godzinie. Te przerwy mają swoje umocowanie w ustawie i są wliczane do czasu pracy. Pracodawca nie ma jednak wpływu na to, jak pracownik wykorzystuje swój czas wolny.

Z powyższego wynika, że pracownik może decydować o sposobie wykorzystania przerwy, a więc może również palić w jej czasie. Jeśli chce to robić, to musi wybrać właściwe miejsce. Jak zostało już wyżej wskazane, obowiązuje generalny zakaz palenia w miejscach publicznych, w tym także w pomieszczeniach zakładu pracy. Pracodawca może wyznaczyć palarnię w pomieszczeniach zakładów pracy, ale nie jest do tego zobowiązany mocą obowiązujących przepisów. Pracownik nie ma ponadto prawa korzystać bez zgody pracodawcy z innych przerw niż powszechnie obowiązujące. Co więcej, pracodawca może wprowadzić ogólny zakaz palenia w zakładzie pracy. Naruszenie takiej decyzji pracodawcy może wiązać się z nałożeniem na pracownika kary porządkowej.