Prawo Pracy
27.06.2025 r.
3 min

Od 2026 roku mogą wejść w życie kluczowe zmiany dotyczące wliczania do stażu pracy umów zlecenia i działalności gospodarczej

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
27.06.2025r.
3 min

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który przewiduje długo oczekiwane zmiany w sposobie liczenia stażu pracy. Jeśli przepisy wejdą w życie, to od 1 stycznia 2026 roku do stażu pracy będą wliczane między innymi okresy wykonywania umowy zlecenia, świadczenie usług, prowadzenie działalności gospodarczej a nawet okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność.

Do tej pory staż pracy był utożsamiany wyłącznie z zatrudnieniem pracowniczym – zgodnie z art. 25 § 1 Kodeksu pracy. Projekt nowelizacji rozszerza ten zakres, dodając do katalogu uwzględnianych okresów m.in.:

  • umowy zlecenia, o świadczenie usług i agencyjne,
  • prowadzenie działalności pozarolniczej,
  • pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe lub wypadkowe,
  • pracę w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych,
  • udokumentowaną pracę zarobkową za granicą.

Staż pracy ma kluczowe znaczenie dla wielu przywilejów pracowniczych, jak na przykład prawa do 26 dni urlopu wypoczynkowego, dodatków stażowych, nagród jubileuszowych czy możliwości objęcia niektórych stanowisk w administracji publicznej. Osoby, które przez lata pracowały na innej podstawie niż umowa o pracę, musiały wypracować odpowiedni staż, aby uzyskać wskazane uprawnienia. Teraz to może się zmienić.

Nowelizacja ma na celu wyrównanie szans i uznanie różnorodnych form zatrudnienia, które są codziennością na rynku pracy. Obecnie osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych lub prowadzące działalność gospodarczą są pozbawione możliwości zaliczenia tych okresów do stażu pracy, co ogranicza ich dostęp do wielu uprawnień pracowniczych. W ocenie ustawodawcy taka sytuacja jest niesprawiedliwa i nieprzystająca do realiów. Elastyczne formy zatrudnienia są powszechne i często niezależne od wyboru pracownika. Nowelizacja ma również na celu docenienie doświadczenia zawodowego zdobywanego poza klasycznym stosunkiem pracy.