Prawo Pracy
11.07.2025 r.
3 min

Obowiązek przesyłania kopii umowy zawartej z cudzoziemcem przez system teleinformatyczny

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
11.07.2025r.
3 min

Pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców, mają od 1 lipca 2025 roku nowy obowiązek. Muszą przesyłać kopię zawartej umowy za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, czyli praca.gov.pl.

Dotyczy to przypadków, gdy zatrudnienie odbywa się na podstawie:

  • oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi,
  • zezwolenia na pracę sezonową,
  • zezwolenia na pracę.

Trzeba pamiętać, że w ostatnim z wymienionych przypadków omawiany obowiązek wejdzie w życie od 1 sierpnia 2025 roku.

Omawiane obowiązki zostały określone w treści art. 17 i 68 ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy, podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, któremu wydano zezwolenie na pracę przekazuje organowi, który wydał zezwolenie na pracę, kopię umowy z cudzoziemcem w języku polskim, za pomocą systemu teleinformatycznego, przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi, a w przypadku, kiedy cudzoziemcowi powierzono pracę na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach – w terminie 7 dni od dnia powierzenia pracy. Natomiast na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 2 polski podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi, którego oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń przekazuje organowi, który wpisał oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, kopię umowy z cudzoziemcem w języku polskim, za pomocą systemu teleinformatycznego, przed powierzeniem pracy cudzoziemcowi. Jak wynika z przywołanych przepisów, omawiany obowiązek dotyczy umowy zawartych z cudzoziemcem bez względu na jej rodzaj.

Nowa regulacja ma dokładnie taki sam cel, jak większość nowelizacji przepisów dotyczących cudzoziemców, które weszły w życie w ostatnim czasie. Zmierzają one do zwalczania fikcyjnego zatrudnienia i mają ułatwić kontrolę legalności zatrudnienia cudzoziemców.

Niezłożenie wymaganych dokumentów może skutkować karą grzywny od 1 000 zł do 3 000 zł.