Od 1 lipca 2025 roku wprowadzono nowy kod tytułu ubezpieczenia społecznego. Choć na pierwszy rzut oka zmiany nie są szeroko zakrojone, to mają realne znaczenie dla osób objętych tymi ubezpieczeniami. Zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 23 czerwca 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów.
Wspomniane rozporządzenie wprowadza nowy kod 09 21. Dotyczy on osób z niepełnosprawnościami i zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako poszukujący pracy, niepozostających w zatrudnieniu pobierających stypendium na podstawie ustawy z 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia w okresie odbywania szkolenia lub stażu, na które zostali skierowani przez powiatowy urząd pracy.
Dotychczas ta grupa była objęta kodem 09 20. Obecnie ten kod pozostaje właściwy dla osób pobierających stypendia w okresie odbywania szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub uczestnictwa w zleconych przez starostę działaniach w zakresie reintegracji społecznej, na które zostali skierowani przez powiatowy urząd pracy lub inny niż powiatowy urząd pracy podmiot kierujący.
Nowy podział kodów tytułu ubezpieczenia społecznego to nie tylko korekta administracyjna, lecz także znak, że państwo coraz dokładniej różnicuje sytuacje osób objętych wsparciem publicznym. Wprowadzenie nowego kodu pozwala lepiej odzwierciedlić status osób z niepełnosprawnościami korzystających z aktywizacji zawodowej, a aktualizacja kodu 09 20 porządkuje grupy objęte reintegracją społeczną i edukacją dorosłych.