Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Ta zasada, choć jedna z podstawowych w prawie pracy, może doznawać pewnych wyjątków. Dzieje się tak wtedy, gdy pracownik nieprawidłowo wykonuje swoje obowiązki.
Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy w sposób sumienny i staranny. Wynika to z treści art. 100 § 1 kodeksu pracy. Jeżeli nie wywiązuje się z niego, to ustawodawca przewidział przepisy pozwalające na ograniczenie wynagrodzenia, jeżeli z winy pracownika praca nie była należycie świadczona. Stanowi o tym art. 82 kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią za wadliwe wykonanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy z winy pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie ulega odpowiedniemu zmniejszeniu. Z kolei art. 82 § 2 kodeksu pracy stanowi, iż jeżeli wadliwość produktu lub usługi została usunięta przez pracownika, przysługuje mu wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi, z tym że za czas pracy przy usuwaniu wady wynagrodzenie nie przysługuje.
W doktrynie dominuje pogląd, że przywołany wyżej art. 82 znajduje zastosowanie nie tylko do pracowników wynagradzanych akordowo za wykonane produkty lub usługi, ale także metodą czasową. W takim przypadku wynagrodzenie nie będzie przysługiwać za czas poświęcony na wadliwe wykonanie pracy (produktu lub usługi). Obniżenie czy pozbawienie pracownika wynagrodzenia możliwe jest tylko wtedy, gdy wadliwość wytworzonego produktu albo usługi, czyli mniejsza od zakładanej użyteczność lub wartość w kontekście jego przeznaczenia, wynika z zawinionego niewłaściwego wykonania pracy. Wina pracownika, która dotyczy niewykonania albo niewłaściwego wykonania obowiązków, może mieć charakter winy umyślnej albo nieumyślnej. Między zawinionym oraz niewłaściwym wykonaniem pracy a wadliwością produktu czy usługi musi istnieć adekwatny związek przyczynowy.
Obniżenie albo pozbawienie pracownika wynagrodzenia w związku z wadliwością wytworu pracy nie jest uzależnione od poniesienia przez pracodawcę z tego tytułu szkody. Jeżeli jednak pracownik wyrządzi pracodawcy szkodę wskutek wadliwego wykonywania pracy, to może również zostać pociągnięty do odpowiedzialności odszkodowawczej.