Prawo Pracy
31.01.2023 r.
2 min

Komu należy wydać świadectwo pracy w razie śmierci pracownika?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
31.01.2023r.
2 min

Świadectwo pracy to dokument, który zawiera wiele istotnych informacji o zakończonym stosunku pracy. Pracodawca wydając je może skorzystać z pomocniczego wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 roku w sprawie świadectwa pracy.

Zgodnie z treścią § 5 wskazanego wyżej rozporządzenia, w razie wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika, pracodawca sporządza świadectwo pracy i włącza je do akt osobowych zmarłego pracownika. Na wniosek małżonka lub innej osoby uprawnionej do ubiegania się o rentę rodzinną w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w razie braku takich osób innej osoby będącej spadkobiercą tego pracownika, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, pracodawca wydaje świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 67 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny:

  1. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
  2. przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
  3. małżonek (wdowa i wdowiec);
  4. rodzice (w tym również ojczym i macocha oraz osoby przysposabiające).

W celu uzyskania renty rodzinnej osoby te winny spełniać warunki określone w art. 68 – 71 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dopiero w przypadku braku małżonka lub innych osób uprawnianych do renty rodzinnej, z wnioskiem o wydanie świadectwa pracy mogą wystąpić spadkobiercy zmarłego pracownika.