Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
24.03.2023 r.
2 min

Jak powołać zarządcę sukcesyjnego za życia przedsiębiorcy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
24.03.2023r.
2 min

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw do ustanowienia zarządu sukcesyjnego wymagane jest:

  1. powołanie zarządcy sukcesyjnego;
  2. wyrażenie zgody osoby powołanej na zarządcę sukcesyjnego na pełnienie tej funkcji;
  3. dokonanie wpisu do CEIDG zarządcy sukcesyjnego.

Powyższy tryb może zastosować przedsiębiorca jeszcze za swojego życia. W takim celu musi wybrać osobę, która po jego śmierci zostanie zarządcą sukcesyjnym, a więc obejmie zarząd nad przedsiębiorstwem. Może nim być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i wobec której nie orzeczono zakazu wykonywania działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca powinien sporządzić na piśmie oświadczenie o powołaniu zarządcy sukcesyjnego, a powołana osoba musi wyrazić zgodę na pełnienie takiej funkcji. Następnie powinien dokonać zgłoszenia w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Może to zrobić elektronicznie za pośrednictwem serwisu biznes.gov.pl lub osobiście w urzędzie gminy. W omawianych okolicznościach zarząd sukcesyjny zostaje ustanowiony z chwilą śmierci przedsiębiorcy.

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy przedsiębiorca nie powoła zarządcy sukcesyjnego za swojego życia to nie zamyka to drogi do skorzystania z omawianej instytucji. Jak wynika z art. 12 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony z chwilą śmierci przedsiębiorcy, po śmierci przedsiębiorcy zarządcę sukcesyjnego może powołać:

  1. małżonek przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku, lub
  2. spadkobierca ustawowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, albo
  3. spadkobierca testamentowy przedsiębiorcy, który przyjął spadek, albo zapisobierca windykacyjny, który przyjął zapis windykacyjny, jeżeli zgodnie z ogłoszonym testamentem przysługuje mu udział w przedsiębiorstwie w spadku.

Powyższe uprawnienie przysługuje w terminie 2 miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy. Powołanie zarządy musi nastąpić w formie aktu notarialnego.