Dyrektywa ta została przyjęta 20 czerwca 2019 roku. Jej celem, zgodnie z tytułem, jest zapewnienie równowagi między życiem prywatnym i pracą zawodową. Służyć ma temu zapewnienie równości płci przez wspieranie uczestnictwa kobiet w rynku pracy, równego podziału obowiązków opiekuńczych między mężczyzn i kobiety oraz zmniejszania różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn. Jej wdrożeniu do polskiego porządku ma towarzyszyć wprowadzenie nowych instytucji mocą ustawy nowelizującej kodeks pracy oraz inne ustawy, nad którą trwają prace legislacyjne. Jedną z zaproponowanych w projekcie ustawy instytucji jest elastyczna organizacja pracy rodzica wychowującego dziecko do ukończenia 8 roku życia.
Rządowy projekt ustawy zmieniającej przewiduje dodanie art. 1881 kodeksu pracy. Zgodnie z treścią § 1 pracownik wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie 8. roku życia, może złożyć wniosek, w postaci papierowej lub elektronicznej, o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Wniosek składa się na co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy.
Za elastyczną organizację pracy uważa się:
- telepracę,
- system przerywanego czasu pracy (art. 139 kodeksu pracy);
- system skróconego tygodnia pracy (art. 143 kodeksu pracy);
- system pracy weekendowej (art. 144 kodeksu pracy);
- ruchomy rozkład czasu pracy (art. 1401 kodeksu pracy);
- indywidualny rozkład czasu pracy (art. 142 kodeksu pracy);
- obniżenie wymiaru czasu pracy.
We wniosku wskazuje się:
1) imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka;
2) przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy;
3) termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy;
4) rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.
W § 4 nowego artykułu wskazano, że pracodawca rozpatruje wniosek uwzględniając potrzeby pracownika, w tym termin oraz przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy, a także potrzeby i możliwości pracodawcy, w tym konieczność zapewnienia ciągłości pracy, organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Następnie pracodawca powinien poinformować pracownika, w postaci papierowej lub elektronicznej, o uwzględnieniu wniosku albo o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy, niż wskazany we wniosku, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Pracownik będzie mógł w każdym czasie złożyć wniosek, w postaci papierowej lub elektronicznej, o powrót do poprzedniej organizacji pracy przed upływem terminu zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy pierwotnie wskazanej we wniosku. Pracodawca również w tym wypadku może taki wniosek uwzględnić lub odrzucić.
Projekt ustawy znajduje się w toku rządowych pracach legislacyjnych.