27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
30.07.2023 r.
2 min

Dopuszczalność zawarcia umowy zlecenie w przypadku konieczności wykonywania przez pracownika pracy ponadwymiarowej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
30.07.2023r.
2 min

Z założenia między tym samym pracodawcą a pracownikiem powinna być zawarta jedna umowa o pracę. Zawieranie przez pracownika kolejnej umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą judykatura dopuszcza wyjątkowo, pod warunkiem, że dochodzi do określenia rodzaju pracy wyraźnie innego, niż określony w podstawowym czasie pracy.

W szczególnych okolicznościach pracownik może wykonywać pracę poza normalnymi godzinami pracy, czyli pracę w godzinach nadliczbowych. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do zrekompensowania pracownikowi godzin nadliczbowych. Aby znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie strony stosunku pracy mogą postanowić o zawarciu dodatkowej umowy, na przykład umowy zlecenie, na czynności wykonywane obok podstawowych obowiązków pracownika.

To, czy takie rozwiązanie jest prawnie dopuszczalne uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju pracy, którą pracownik miałby wykonywać dodatkowo. Jeżeli ma to być praca pokrywająca się rodzajowo z zakresem obowiązków pracowniczych to co do zasady nie jest to dopuszczalne. W związku z treścią art. 22 kodeksu pracy w sytuacji wystąpienia przesłanek zatrudnienia pracowniczego, umowa cywilna jest de facto umową o pracę (art. 22 § 11 kodeksu pracy). Świadczenie pracy tożsamej wskazuje jednoznacznie na kontynuację stosunku pracy. Potwierdza to Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu z dnia 30 czerwca 2000 roku (II UKN 523/99).

Natomiast w przypadku, gdy na podstawie umowy cywilnoprawnej pracownik miałby wykonywać pracę innego rodzaju, niepowiązaną z dotychczas wykonywaną to nie ma ku temu przeciwwskazań. Jeśli bowiem zlecenie obejmować będzie zupełnie odmienne czynności niż te objęte stosunkiem pracy, wówczas automatycznie nie będzie można ich klasyfikować jako kontynuację stosunku pracy. Granicą pozostanie jednak art. 22 kodeksu pracy.

Zatem, mając na względzie powyższe rozważania trzeba uznać, że nie w każdym przypadku prawo pracy dopuszcza zastąpienie pracy w godzinach nadliczbowych wykonywaniem obowiązków na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jeśli godziny nadliczbowe byłyby efektem powierzenia dodatkowych obowiązków w ramach stosunku pracy to te inne obowiązki można powierzyć także na podstawie umowy zlecenia, oczywiście o ile będą one niepowiązane z rodzajem pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy.