Czas pracy / Prawo Pracy
01.04.2025 r.
3 min

Dodatkowe dni wolne dla członków korpusu służby cywilnej

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Czas pracy / Prawo Pracy
01.04.2025r.
3 min

Dla wielu pracowników w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy sobota i niedziela pozostają dniami wolnymi. Niedziela jest dniem ustawowo wolnym od pracy podobnie jak święta wymienione przez ustawodawcę w zamkniętym katalogu zawartym w ustawie o dniach wolnych od pracy. Natomiast dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jest zazwyczaj sobota.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 kodeksu pracy). Jeśli święto przypada w dzień roboczy, dzień ten jest wolny od pracy. Jeżeli święto przypada na dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy zgodnie z rozkładem obowiązującym u danego pracodawcy, to również taki przypadek powoduje obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym, a w konsekwencji zmniejszenie liczby dni roboczych, które występują w konkretnym okresie rozliczeniowym. Dla pracodawców, u których dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypada zazwyczaj w sobotę, oznacza to konieczność udzielenia innego dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym, przypadający w dniu, który zazwyczaj w tym podmiocie stanowi dzień roboczy. Dzień ten będzie pełnił wówczas funkcję dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

W 2025 roku dwa święta przypadają w sobotę. Będą to 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) i 1 listopada (Wszystkich Świętych).

27 lutego 2025 roku Prezes Rady Ministrów wydał Zarządzenie nr 6 w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Na jego podstawie członkowie korpusu służby cywilnej skorzystają z dni wolnych od pracy z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy z uwagi na wskazane wyżej dni wolne przypadające w sobotę odpowiednio:

  • 2 maja za 3 maja,
  • 10 listopada za 1 listopada.

Zarządzeniem objęci są wyłącznie członkowie korpusu służby cywilnej, czyli pracownicy zatrudnieni na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej, stanowiskach średniego szczebla zarządzania, stanowiskach koordynujących, samodzielnych, specjalistycznych oraz wspomagających.

W przypadku pracowników sektora prywatnego pracodawca może ustalić inny konkretny dzień, w którym zwolni wszystkich pracowników od świadczenia pracy. Nie musi tego konsultować z załogą. Możliwe jest również określenie innego rozwiązania, w wyniku którego data „nadprogramowego” dnia wolnego od pracy nie będzie przypadała w tym samym terminie dla wszystkich pracowników. Pracownicy mogą również składać wnioski o udzielenie dnia wolnego w innym terminie niż wyznaczony przez pracodawcę. Pracodawca nie jest jednak nimi związany.