Dniami wolnymi od pracy są niedziele oraz dni świąteczne określone w ustawie o dniach wolnych od pracy. Co do zasady, w te dni pracownicy nie świadczą pracy, jednak nie jest to bezwzględnie zabronione.
Ustawodawca wskazał, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. W ramach ogólnej liczby dni wolnych, ustalonej zgodnie z art. 130 § 1 kodeksu pracy, to właśnie niedziele i święta powinny być dla pracowników dniami wolnymi od pracy w obowiązującym pracownika rozkładzie czasu pracy. W niedzielę, co do zasady, powinien przypadać obowiązkowy, nieprzerwany i cotygodniowy odpoczynek (art. 133 kodeksu pracy). Jeżeli jednak pracownik wykonuje pracę w niedzielę, to zgodnie z art. 15112 powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w systemie pracy weekendowej.
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami w 2025 roku przypadnie 250 dni pracujących i 115 dni wolnych. Pracownicy nie będą świadczyć pracy, co do zasady, oprócz niedziel, także w następujące dni:
a) 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
b) 6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli,
c) 20 kwietnia (niedziela) – pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) 21 kwietnia (poniedziałek) – drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja (czwartek) – Święto Państwowe,
f) 3 maja (sobota) – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
g) 8 czerwca (niedziela) – pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) 19 czerwca (czwartek) – dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
j) 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia (czwartek) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
m) 26 grudnia (piątek) – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Na podpis Prezydenta RP czeka ustawa zmieniająca ustawę o dniach wolnych od pracy, wprowadzająca wolne 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia, która ma wejść w życie 1 lutego 2025 roku. Ponadto proponowane jest także wprowadzenie dnia wolnego w dniu 1 sierpnia, być może w miejsce jednego z wyżej wymienionych dni wolnych.