Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
19.02.2023 r.
4 min

Czy urlop rodzicielski będzie dłuższy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Prawo Pracy
19.02.2023r.
4 min

Zgodnie z art. 1821a § 1 urlop taki przysługuje pracownikowi, a więc zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Według nowego brzmienia wskazanego artykułu, w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, rodzicom dziecka przysługiwać będzie 41 tygodni urlopu w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, w miejsce dotychczasowych 32 tygodni oraz 43 tygodnie, w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka (dotychczas 34 tygodnie).

W przypadku, gdy we właściwym zaświadczeniu lekarz stwierdzi, iż w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu powstały ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna choroba zagrażająca życiu to rodzicom będzie przysługiwać urlop rodzicielski w wymiarze 65 tygodni (w razie urodzenia jednego dziecka) i 67 tygodni (w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie).

Urlop we wskazanym wyżej wymiarze przysługuje obojgu rodzicom łącznie. Każdemu z pracowników – rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wymiaru urlopu. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z pracowników – rodziców dziecka. „Z uwagi na to, że obecnie większość ojców nie korzysta z prawa do urlopu rodzicielskiego lub przekazuje znaczną część uprawnień do swojego urlopu matkom – aby zachęcić ojców do skorzystania z urlopu rodzicielskiego, a jednocześnie utrzymać prawo każdego z rodziców do co najmniej czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego, jak przewidziano w dyrektywie 2010/18/UE, dyrektywa przedłuża z jednego do dwóch miesięcy minimalny okres urlopu rodzicielskiego, który nie podlega przeniesieniu na drugiego rodzica. Wprowadzenie tego rozwiązania ma na celu zachęcenie ojców do korzystania z przysługującego im prawa do takiego urlopu. Rozwiązanie to również promuje i ułatwia powrót matek na rynek pracy po okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.” (uzasadnienie do projektu ustawy nowelizującej).

Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje pracownicy – rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru, o którym mowa powyżej.  Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w 5 częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Aby możliwe było skorzystanie z omawianego urlopu konieczne jest złożenie przez pracownika – rodzica dziecka wniosku w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Nadal możliwe będzie łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy. W takiej sytuacji wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:

  • 82 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 86 tygodni – w przypadku urodzenia przy jednym porodzie więcej niż jednego dziecka.

W przypadku rodziców dziecka, które w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu doznało ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu to urlop rodzicielski, w razie łączenia go z pracą, ulegnie wydłużeniu na takich samych zasadach, jak opisane powyżej, jednak nie dłużej niż do odpowiednio 130 i 134 tygodni.

Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu.