Pracownicom w okresie ciąży oraz pracownikom korzystającym z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przysługuje szczególna ochrona przed ustaniem zatrudnienia. Obejmuje ona zakaz wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy. Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze do 36 miesięcy. Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia.
Jak wynika z treści art. 1868 § 1 pkt 1 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu, natomiast w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy – do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
Trzeba pamiętać, że ustawodawca przewidział pewne wyjątki od przywołanej wyżej zasady. Dopuszczalne jest rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem korzystającym z urlopu wychowawczego w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, tj. w trybie art. 52 kodeksu pracy. Ponadto uchylenie ochrony przewiduje ustawa z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Na zakończenie warto dodać, że urlop wychowawczy jest ściśle związany z pozostawaniem w stosunku pracy i wobec tego ustaje on wraz z końcem zatrudnienia.