Prawo pracy i czas pracy w jednostkach samorządu terytorialnego
Prowadzący: Michał Podsiedlik
Dostępne terminy:
590 zł netto + VAT
- Formuła: online
- Czas trwania: 5h
- Ilość dni szkoleniowych: 1
Co otrzymasz?
- Autorskie materiały
- Imienny certyfikat
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ
O szkoleniu
Zapraszamy państwa na kompleksowe szkolenie dotyczące prawa pracy oraz czasu pracy w jednostkach samorządu terytorialnego. Zagadnienia te budzą wiele wątpliwości praktycznych z uwagi na konieczność stosowania nie tylko ustawy o pracownikach samorządowych, ale w sprawach nią nieuregulowanych również Kodeksu pracy. Dodatkowo będziemy sięgać do orzecznictwa sądowego oraz stanowisk urzędów (np. Państwowa Inspekcja Pracy czy Ministerstwo Pracy).
W pierwszej kolejności omówimy kwestię poleceń służbowych, zwłaszcza pod kątem formy ich wydawania oraz możliwości odmowy ich wykonania. Wskażemy sytuacje, w których pracodawca może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż ta, która została wskazana w treści umowy o pracę. Przybliżymy problematykę wymaganych oświadczeń składanych przez pracowników samorządowych, takich jak oświadczenia majątkowe czy dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej. Porównamy regulacje dotyczące ustawy o pracownikach samorządowych z przepisami Kodeksu pracy. Zajmiemy się zasadami udzielania urlopów wypoczynkowych, m.in. sytuacjami, w których pracodawca może narzucić urlop pracownikom czy korzystania z 14-dniowego wypoczynku. Podpowiemy, w jakich sytuacjach pracownicy nie muszą być kierowani na wstępne badania lekarskie oraz nie mają obowiązku poddawania się okresowym szkoleniom z zakresu bhp. Wypunktujemy najważniejsze elementy dotyczące okazjonalnej pracy zdalnej. Doprecyzujemy zasady pracy w godzinach nadliczbowych, ze szczególnym uwzględnieniem formy polecenia, limitów godzin nadliczbowych czy sposobów jej rekompensaty. Pomożemy wyjaśnić wszelkie niejasności dotyczące wykonywania obowiązków przez pracowników samorządowych w soboty, niedziele lub święta. Przyjrzymy się również ewidencji czasu pracy, np. pod kątem jej zawartości w przypadku osób kierujących pracownikami czy też okresu jej przechowywania.
Na te i inne pytania odpowiemy podczas szkolenia, na które serdecznie Państwa zapraszamy.
Czytaj pełen opis
Zwiń
Program szkolenia
- Polecenia służbowe wydawane pracownikom samorządowym. Czy polecenie służbowe wymagają formy pisemnej? W jakich sytuacjach pracownik samorządowy może odmówić wykonania polecenia bez narażania się na konsekwencje służbowe?
- Wymogi prawne związane z powierzeniem wykonywania innej pracy przez pracowników samorządowych, ze szczególnym uwzględnieniem czasu trwania takiej sytuacji, zgodności z kwalifikacjami oraz wysokości wynagrodzenia.
- Przeniesienie do pracy w innej jednostce oraz przeniesienie na inne stanowisko pracownika samorządowego. Czy takie przeniesienie wymaga zgody pracownika? Czy przeniesienie musi mieć formę pisemną? Jaki jest wpływ takiego przeniesienia na pozostałe warunki zatrudnienia (np. wysokość wynagrodzenia)?
- Ograniczenia prawne w zatrudnianiu w tej samej jednostce samorządu terytorialnego małżonka oraz krewnych pracowników samorządowych.
- Oświadczenia składane przez pracowników samorządowych (np. oświadczenia majątkowe czy dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej, zakaz wykonywania niektórych zajęć przez pracownika samorządowego).
- Porównanie przepisów ustawy o pracownikach samorządowych oraz Kodeksu pracy dotyczących warunków zatrudnienia (np. dodatki stażowe, odprawy emerytalno-rentowe, rekompensata za godziny nadliczbowe, dopuszczalność zawierania umowy o pracę na okres próbny).
- Udzielanie urlopów wypoczynkowych. Kiedy pracodawca może narzucić pracownikowi termin wykorzystania urlopu? Jak prawidłowo zrezygnować z planu urlopów? W jakich sytuacjach pracownik może rozpocząć urlop bez zgody pracodawcy? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy można zrezygnować z 14-dniowego urlopu?
- Badania lekarskie i szkolenia bhp. W jakich sytuacjach zgodne z prawem jest dopuszczenie do pracy bez konieczności kierowania na wstępne badania lekarskie? Czy pracownicy samorządowi mają obowiązek poddawać się badaniom okresowym? Pod jakimi warunkami wstępne szkolenie bhp może odbywać się zdalnie? Kiedy istnieje możliwość rezygnacji przez pracodawcę samorządowego ze szkoleń okresowych bhp?
- Kary porządkowe. Jak prawidłowo nałożyć karę upomnienia lub nagany? W jakim czasie pracodawca może ukarać pracownika upomnieniem lub naganą? Za jakie przewinienia można nałożyć karę upomnienia lub nagany? W jakich sytuacjach mogą być stosowane kary pieniężne? Jakie są wymogi formalne niezbędne do zastosowania kary pieniężnej?
- Praca zdalna w jednostkach samorządu terytorialnego. W jakiej formie może być wydane polecenie pracy zdalnej? Czy wniosek o wykonywanie pracy zdalnej jest dla pracodawcy wiążący? Jak prawidłowo stosować przepisy dotyczące okazjonalnej pracy zdalnej?
- Praca w godzinach nadliczbowych. W jakiej formie należy wydawać polecenie pracy nadliczbowej? Jakie są limity pracy nadliczbowej? Jakie są skutki odmowy pracy nadliczbowej? W jakich sytuacjach pracownik może odmówić pracy nadliczbowej bez narażania się na konsekwencje służbowe? Jak prawidłowo rekompensować pracownikom samorządowym pracę w godzinach nadliczbowych?
- Praca w soboty, niedziele i święta w jednostkach samorządu terytorialnego. Czy za pracę w tzw. wolną sobotę pracownikowi samorządowemu należy udzielić innego dnia wolnego czy może czasu wolnego w wymiarze odpowiadającym liczbie godzin przepracowanych w takim dniu (zasada „godzina za godzinę”)? Czy sobota może być traktowana jak zwykły dzień roboczy? Jak rekompensować pracę w wolną niedzielę lub wolne święto? Po spełnieniu jakich warunków niedziela lub święto może być uznawana jako zwykły dzień roboczy?
- Rozkład czasu pracy. W jakiej formie i z jakim wyprzedzeniem należy przedstawić rozkład czasu pracy? W jakich sytuacjach rozkład czasu pracy może ulegać zmianom?
- Wyjścia prywatne. Jaki jest limit wyjść prywatnych? Do kiedy należy odpracować wyjścia prywatne? Co zrobić, gdy pracownik nie odpracuje wyjścia prywatnego? Na jakich zasadach mogą korzystać z wyjść prywatnych osoby ze stopniem niepełnosprawności?
- Ewidencja czasu pracy. Jakie elementy składają się na ewidencję czasu pracy? Jak długo należy przechowywać ewidencję czasu pracy? Jak wygląda ewidencja czasu pracy kadry kierowniczej (np. wójt, burmistrz, prezydent miasta)?
Pokaż cały program
Zwiń
Prowadzący:
Michał Podsiedlik
Ekspert prawa pracy
Prowadzący:
Prawnik, Absolwent Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Specjalista ds. bhp, po ukończonych studiach podyplomowych na Politechnice Śląskiej. Wieloletni pracownik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, gdzie poza funkcją eksperta ds. prawa pracy pełnił także rolę rzecznika prasowego. Doświadczenie i praktyczne wdrażanie zagadnień z zakresu prawa pracy zdobywał w dziale nadzorującym kwestie kadrowe. Obecnie przedsiębiorca zajmujący się szkoleniami z dziedziny prawa pracy.
Ekspert prawa pracy specjalizujący się przede wszystkim w zagadnieniach dotyczących czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, a także mobbingu, dyskryminacji i równego traktowania w zatrudnieniu. Od kilkunastu lat trener z dużym doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, który w trakcie zajęć stara się wyjaśniać w przystępny sposób nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia prawne, a poszczególne przepisy przekładać na rozwiązania praktyczne. Doradca i konsultant, który wraz z klientami wypracowuje najbardziej adekwatne dla nich rozwiązania prawne, godząc funkcjonowanie organizacji z ramami kodeksu pracy.
Rozwiń
Zwiń
Chcesz zapisać się na szkolenie telefonicznie lub mailowo?
Zadzwoń do naszego konsultanta lub wyślij mailem wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Dokumenty do pobrania, które mogą Ci się przydać.
Czy wiesz, że...
Każde nasze wydarzenie możesz również zamówić jako szkolenie wewnętrzne, w pełni dostosowane do specyfiki i potrzeb Twojej firmy. Dowiedz się więcej TUTAJ