Okres wypowiedzenia to czas od złożenia przez jedną ze stron stosunku pracy oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę do definitywnego zakończenia zatrudnienia. Długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od rodzaju umowy o pracę oraz czasu zatrudnienia u danego pracodawcy. W trakcie okresu wypowiedzenia stosunek pracy nadal trwa, a strony powinny wykonywać swoje obowiązki.
Podstawowym obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy. Jednak w okresie wypowiedzenia pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku jej świadczenia. Jeśli tego nie zrobi, to do zakończenia okresu wypowiedzenia, pracownik wykonuje swoje obowiązki jak w normalnym toku pracy. Pracownik, który chce zadbać o swoją sytuację po zakończeniu dotychczasowego zatrudnienia, decyduje się na poszukiwanie nowego miejsca pracy pracując jeszcze u pracodawcy, z którym się rozstaje. Z tego powodu może być zmuszony do zwolnienia się z pracy w celu, na przykład, odbycia rozmowy kwalifikacyjnej.
Na podstawie art. 37 § 1 kodeksu pracy pracownik, któremu pracodawca złożył oświadczenie o rozwiązaniu łączącej ich umowy o pracę za wypowiedzeniem, którego okres obejmuje co najmniej 2 tygodnie, ma prawo do dodatkowych dni wolnych. Celem takiego zwolnienia jest ułatwienie pracownikowi znalezienia kolejnego zatrudnienia. Wymiar zwolnienia ustawodawca uzależnia od przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracownik ma prawo do okresu wypowiedzenia wynoszącego dwa tygodnie lub jeden miesiąc, zwolnienie przysługuje w wymiarze 2 dni roboczych. Natomiast wymiar zwolnienia przysługującego pracownikowi uprawnionemu do trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia ulega podwyższeniu do 3 dni roboczych. 3 dni robocze na poszukiwanie pracy przysługują również w przypadku, gdy pracownikowi skrócono trzymiesięczny okres wypowiedzenia na podstawie art. 361 § 1 kodeksu pracy. (art. 37 § 2 kodeksu pracy). Dni na poszukiwanie pracy nie muszą być wykorzystane łącznie, a pracownikowi przysługuje za nie wynagrodzenie.
Zwolnienie udzielane jest wyłącznie na wniosek pracownika. Trzeba pamiętać, że prawo do dni wolnych na poszukiwania pracy nie przysługuje pracownikowi, który sam wypowiedział umowę o pracę, a także, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu w drodze porozumienia stron lub upływu czasu, na jaki umowa została zawarta, albo oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie może z niego również skorzystać pracownik, którego okres wypowiedzenia jest krótszy niż dwa tygodnie. Ponadto nie mogą by one wykorzystane w innym celu niż związane z poszukiwaniem nowej pracy.