Prawo Pracy
06.05.2025 r.
2 min

Czy liczba dni wolnych na opiekę będzie uzależniona od liczby dzieci?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
06.05.2025r.
2 min

Pracownik, który wychowuje dziecko może skorzystać z dni wolnych na opiekę. Przysługują mu one do ukończenia przez dziecko 14 lat. Może z nich skorzystać niezależnie od wystąpienia jakichkolwiek dodatkowych okoliczności.

Zgodnie z art. art. 188 § 1 kodeksu pracy „pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”. Przyznany wymiar zwolnienia na czynności związane z wychowywaniem dzieci nie jest uzależniony od liczby dzieci. Nie wpływa na niego także staż pracy pracownika, długość pracy w danym roku kalendarzowym, wymiar ani system czasu pracy.

O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia na opiekę decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Złożony wniosek jest wiążący dla pracodawcy. Zwolnienie od pracy jest udzielane w wymiarze godzinowym. Dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła propozycja zainicjowania procedury ustawodawczej, która miałaby zmierzać do zwielokrotnienia dni wolnych na opiekę w przypadku posiadania większej liczby dzieci. Z takim pomysłem wystąpiły Naczelna Rada Adwokacka oraz Rzecznik Praw Dziecka. Sugerują, aby liczba dni wolnych na opiekę zwiększała się wraz z liczbą posiadanych dzieci poniżej 14 roku życia, maksymalnie do 40 godzin lub 5 dni rocznie.  Jest to uzasadniane tym, że wraz z liczbą dzieci rośnie ryzyko zdarzeń wywołujących konieczność sprawowania opieki przez pracującego rodzica. Poza tym zakres większości uprawnień związanych z rodzicielstwem jest uzależniona od liczby dzieci.

Warto śledzić dalsze losy tego zagadnienia.