Pracodawca, który otrzyma od komornika lub innego organu egzekucyjnego zajęcie wynagrodzenia za pracę pracownika nie może wypłacać takiemu pracownikowi zajętego wynagrodzenia. Jeśli wynagrodzenie należne pracownikowi przekracza kwotę wolną od potrąceń to w granicach dopuszczalnych prawem pracodawca jest zobowiązany przekazywać zajęte wynagrodzenie do organu egzekucyjnego.
Zgodnie z treścią art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonujący wypłat na rzecz pracowników są obowiązani jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
Z przywołanego przepisu należy wywnioskować, iż obowiązki płatnika nie są uzależnione od tego, na czyje konto zostaje dokonana wypłata wynagrodzenia. Dlatego też w przypadku wypłaty środków stanowiących przychód ze stosunku pracy nie ma znaczenia, że nie zostają one przekazane pracownikowi, tylko właściwemu organowi egzekucyjnego. Płatnik musi wypełnić swoje obowiązki, a więc obliczyć i pobrać należną zaliczkę na podatek dochodowy, uwzględniając również należne pracownikowi koszty uzyskania przychodu. Ponadto płatnik musi uwzględnić środki przekazane organowi egzekucyjnemu w przygotowywanej po zakończeniu roku informacji o wysokości uzyskanych przychodów.