Ustawodawca nakazuje opracowanie planu urlopów z wyprzedzeniem, czyli przed rozpoczęciem okresu, na który został sporządzony. Zazwyczaj taki plan opracowuje się na okres całego roku kalendarzowego. Jednak przeróżne okoliczności, w tym zdarzenia losowe, mogą wpływać na realizację takiego planu.
Choroba jest okolicznością niezależną od pracownika i pracodawcy, której nie można przewidzieć, ani zaplanować. Dlatego też może wystąpić w okresie, w którym pracownik planuje rozpocząć korzystanie lub już korzysta z urlopu wypoczynkowego.
Zgodnie z art. 165 kodeksu pracy, choroba stanowi przyczynę obligatoryjnego przesunięcia terminu urlopu pracownikowi. Jeśli pracownik udokumentuje przyczynę swojej nieobecności właściwym zaświadczeniem lekarskim, to pracodawca powinien zmienić termin urlopu pracownika. Zgodnie z treścią przywołanego przepisu: „jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,
- urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.”