Prawo Pracy
04.02.2025 r.
2 min

Część urlopu rodzicielskiego przysługująca wyłącznie każdemu z rodziców

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
04.02.2025r.
2 min

Urlop rodzicielski jest udzielany na wniosek pracownika, składany w formie papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Udziela się go jednorazowo albo w 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia (art. 182(1c) §1 kodeksu pracy).

Jak wynika z art. 1821a § 1 kodeksu pracy urlop rodzicielski przysługuje pracownikom-rodzicom, a więc zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Według brzmienia wskazanego artykułu, w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, rodzicom dziecka przysługuje 41 tygodni urlopu w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz 43 tygodnie, w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka. Pracownicy – rodzice dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze odpowiednio do 65 lub 67 tygodni.

Wskazany wyżej wymiar urlopu rodzicielskiego przysługuje łącznie obojgu pracownikom – rodzicom dziecka. Każdemu z pracowników przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców. Rodzice mogą jednocześnie korzystać z urlopu rodzicielskiego. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego nie może przekraczać wymiaru, o którym mowa powyżej. Regulacja ta została dodana do kodeksu pracy, aby zachęcić ojców do spędzania większej ilości czasu z dzieckiem w domu i umożliwić matce powrót do pracy.