Umowa o pracę może zostać zmieniona mocą zgodnej woli stron stosunku pracy. Musi być ona wyrażona na piśmie. Ustawodawca nie uregulował jednak w Kodeksie pracy wprost zasad takiej zmiany. W szczególności nie określił, jak powinien być nazwany dokument zmieniający.
W języku prawniczym bardzo często słowa „aneks” i „porozumienie” używane są wymiennie na określenie pisma zmieniającego umowę, zwartego w związku ze zgodną wolą stron. Jednak Kodeks pracy nie posługuje się terminem „aneks”, natomiast słowo „porozumienie” jest używane kilkakrotnie. Przepisy pozwalają m.in. na zawarcie porozumienia o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia czy porozumienia rozwiązujące umowę o pracę. Cechą wspólną tych porozumień jest to, iż do ich zawarcia dochodzi na skutek wyrażenia zgodnej woli stron.
Jak zostało już wyżej wskazane, przepisy Kodeksu pracy nie odnoszą się do zasad zgodnej zmiany umowy o pracę. Dlatego też w kontekście zmiany umowy o pracę odwołać się należy do stosowanych na podstawie odesłania z art. 300 kodeksu pracy przepisów Kodeksu cywilnego. Z Kodeksu cywilnego wynika, iż zmiana umowy może nastąpić m.in. w wyniku zgodnej woli stron. Inaczej mówiąc, strony zawierają umowę, na podstawie której zmieniają umowę pierwotną. W art. 65 § 2 Kodeksu cywilnego ustawodawca zastrzegł, iż w umowach należy raczej badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, aniżeli opierać się na jej dosłownym brzmieniu. Oznacza to, iż dla wykładni umowy znaczenie ma nie nazwa umowy, lecz zamiar, jaki towarzyszył stronom i cel umowy.
Dla wielu pracowników „aneks” i „porozumienie” to dwa różne dokumenty. Jednak z praktycznego punktu widzenia oba wyrażają zgodną wolę stron i treść uzgodnień. Nazwa takiego dokumentu nie ma znaczenia dla oceny jego treści. Ustawodawca konsekwentnie posługuje się na gruncie prawa pracy określeniem „porozumienie”, dlatego też określenie „porozumienie zmieniające” jest bardziej charakterystyczne dla tej gałęzi prawa.