Od pewnego czasu trwają prace legislacyjne nad zmianą rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Nowe regulacje mają dotyczyć określenia maksymalnych temperatur w miejscu pracy. Opublikowana wersja jest już trzecią i przewiduje zakaz wykonywania pracy, jeśli temperatura przekroczy wartości graniczne.
Wskazany zakaz został określony w § 30a ust. 2 tego rozporządzenia. Zgodnie z jego treścią, prace w pomieszczeniach pracy oraz na otwartej przestrzeni nie mogą być wykonywane w czasie, w którym temperatura, z uwagi na warunki atmosferyczne, przekracza odpowiedni próg określony w ustępie 1 tego paragrafu. Ten z kolei przewiduje, że w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę nie wyższą niż 35°C (308 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni, związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, temperatura nie może być wyższa niż 32°C (305 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.
Ponadto zaproponowana treść ust. 3 stanowi, że w przypadku gdy temperatura w pomieszczeniu pracy – z uwagi na warunki atmosferyczne – przekroczy 28°C (301 K), a przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet – 25°C (298 K), pracodawca będzie obowiązany:
- zapewnić odpowiednie rozwiązania techniczne obniżające temperaturę, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają,
- jeżeli obniżenie temperatury nie jest możliwe – zastosować odpowiednie rozwiązania organizacyjne minimalizujące wpływ temperatury na zdrowie pracowników – uzależnione od warunków i specyfiki pracy.
Dodatkowo nowe regulacje przewidują obowiązek stosowania przez pracodawcę rozwiązań organizacyjnych minimalizujących wpływ temperatury na zdrowie pracowników, uzależnionych od warunków i specyfiki pracy, jeśli temperatura z uwagi na warunki atmosferyczne, przekroczy 25°C (298 K) przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni.
Zmianie ulec ma również przepis określający prace, instytucje oraz funkcjonariuszy, do których wskazana wyżej maksymalna temperatura w miejscu pracy nie będzie miała zastosowania.
Pierwotnie nowe przepisy miały wejść w życie 1 stycznia 2026 roku. Obecnie termin ten został przesunięty o rok – do 1 stycznia 2027 roku. Warto zwrócić uwagę, że nowe regulacje są nadal kwestionowane zarówno pod względem procedur legislacyjnych, jak i merytorycznym – szczególnie przez przedstawicieli pracodawców. Wskazują oni, że projekt zawiera pojęcia niedookreślone, takie jak „względy technologiczne”, które mogą rodzić wątpliwości interpretacyjne i tym samym utrudniać prawidłową ocenę ich spełnienia. Ponadto zwracają uwagę, że tak sztywne określenie zakazu wykonywania pracy w razie przekroczenia wartości maksymalnych nie przystaje do realiów życiowych. Może bowiem dochodzić do sporadycznego przekroczenia limitów, ze względu na procesy czy stosowane rozwiązania, których nie da się całkowicie wyeliminować.