Prawo Pracy
27.05.2025 r.
3 min

Zaświadczenie potwierdzające zasiadanie w komisji wyborczej jako usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
27.05.2025r.
3 min

1 czerwca 2025 roku odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Członkowie obwodowych lub terytorialnych komisji wyborczych mogą skorzystać z uprawnień przyznanych im na gruncie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przez ustawodawcę. W tym celu muszą przedstawić swojemu pracodawcy stosowne zaświadczenie.

Zgodnie z art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje:

1. zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy,

2. do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Ustawodawca zastrzegł, że ci członkowie obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej, którzy chcą skorzystać z opisanego wyżej zwolnienia od pracy, są obowiązani uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy w formie pisemnej. Powinni to zrobić co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy.

Ponadto, nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy, pracownik musi dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wykonywaniem zadań komisji. Zaświadczenie powinno zostać sporządzone w 2 egzemplarzach i opatrzone pieczęcią obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej oraz podpisane przez przewodniczącego danej komisji wyborczej, a dla przewodniczącego komisji – jego zastępcę. W treści należy zawrzeć:

1. imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji;

2. wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy;

3. przyczynę i czas nieobecności w pracy.

Jeden egzemplarz otrzymuje zainteresowany członek komisji, a drugi pozostaje w dokumentacji komisji.