Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Może ono wydarzyć się podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, a także w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
Jeśli ubezpieczony ulegnie wypadkowi przy pracy, to będzie mógł skorzystać ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Rodzaj tych świadczeń jest uzależniony od stanu zdrowia ubezpieczonego, jego zdolności do pracy zarobkowej w wykonywanym zawodzie bądź innym. Katalog świadczeń wynika z ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Są nimi:
1. zasiłek chorobowy,
2. świadczenie rehabilitacyjne,
3. zasiłek wyrównawczy,
4. jednorazowe odszkodowanie,
5. renta z tytułu niezdolności do pracy,
6. renta szkoleniowa,
7. renta rodzinna.
Zasiłek chorobowy stanowi podstawowe świadczenie dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy. Przysługuje od pierwszego dnia niezdolności do pracy, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu. Po jego wyczerpaniu, jeżeli ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a jego dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, może on ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.
W przypadku, gdy wynagrodzenie ubezpieczonego-pracownika uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wywołanego wypadkiem przy pracy, to przysługuje mu zasiłek wyrównawczy. W tym okresie ubezpieczony poddaje się rehabilitacji zawodowej prowadzonej w zakładowym lub międzyzakładowym ośrodku rehabilitacji zawodowej lub u pracodawcy na wyodrębnionym stanowisku pracy, dostosowanym do potrzeb adaptacji lub przyuczenia do określonej pracy.
Kolejnym świadczeniem, z którego można skorzystać w analizowanych okolicznościach jest jednorazowe odszkodowanie. Przysługuje ono ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, a także członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty.
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych stanowi także o trzech rodzajach renty:
- rencie z tytułu niezdolności do pracy – dla ubezpieczonego, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,
- rencie szkoleniowej – dla ubezpieczonego, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
- rencie rodzinnej – dla członków rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Ponadto sierocie zupełnej przysługuje dodatek do renty rodzinnej. Niezależnie od powyższego można ubiegać się również o dodatek pielęgnacyjny lub pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.