Czas pracy / Prawo Pracy
15.10.2024 r.
3 min

Wpływ zmiany czasu z letniego na zimowy na czas pracy

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Czas pracy / Prawo Pracy
15.10.2024r.
3 min

Dokonywana dwukrotnie w każdym roku zmiana czasu ma niemal tylu zwolenników co przeciwników. Zazwyczaj powoduje również wiele wątpliwości w zakresie rozliczenia czasu pracy. W przypadku zmiany czasu z letniego na zimowy pracownik pracuje godzinę dłużej, niż to wynika z wymiaru jego czasu pracy.

Zmiana czasu z zimowego na letni oraz z letniego na zimowy następuje obecnie na zasadach określonych w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026. W 2024 roku czas letni środkowoeuropejski odwołuje się 27 października. Oznacza to, że w nocy z 26 na 27 października nastąpi cofnięcie wskazówek zegarka o godzinę z trzeciej na drugą. Tym samym doba, w której nastąpi zmiana czasu, „wydłuży” się o godzinę.

Zgodnie z art. 80 kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Pracownicy pracujący w nocy podczas zmiany czasu z letniego na zimowy pracują godzinę dłużej. Ta dodatkowa godzina pracy stanowi dla nich pracę nadliczbową.

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownik, oprócz normalnego wynagrodzenia, może otrzymać dodatek do wynagrodzenie albo czas wolny. Jeżeli odbiór czasu wolnego następuje na wniosek pracownika, w zamian za dodatkową godzinę pracy powstałą w związku ze zmianą czasu, pracownik ma prawo do odbioru 1 godziny. Udzielenie czasu wolnego z inicjatywy pracodawcy skutkuje natomiast udzieleniem go w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (art. 1512 § 2 kodeksu pracy).

W doktrynie sporna jest natomiast kwestia wypłaty dodatku za pracę w porze nocnej za godzinę przepracowaną dodatkowo w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy. Część ekspertów prawa pracy stoi na stanowisku, iż dodatek nocny przysługuje maksymalnie za 8 godzin. Zwolennicy tego poglądu odmawiają pracownikowi, który pracował w nocy podczas zmiany czasu z letniego na zimowy, wypłaty dodatku za ponadnormatywną godzinę pracy. Przeciwnicy tego poglądu wskazują, iż to stanowisko jest krzywdzące dla pracownika, gdyż pozbawia go dodatku za godzinę, która została faktycznie przepracowana w porze nocnej.