27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy
24.05.2024 r.
3 min

Jakie działania musi podjąć pracodawca, który chce zwolnić się z obowiązku utworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
24.05.2024r.
3 min

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to fundusz, w którym zgromadzone są środki na finansowanie działalności socjalnej. Mogą z niego korzystać pracownicy i ich rodziny, byli pracownicy, w tym emeryci i renciści i ich rodziny, a także inne osoby wskazane przez pracodawcę. Zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych tworzą pracodawcy, którzy według stanu na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy, którzy zatrudniają według stanu na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzą Fundusz na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Zaś pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych tworzą Fundusz bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

W ostatnim z wymienionych powyżej przypadków pracodawca ma bezwzględny obowiązek utworzenia funduszu. Oznacza to, że pracodawca nie może się od niego uwolnić. Natomiast w pierwszym przypadku, w którym – co do zasady – pracodawca powinien utworzyć fundusz obligatoryjnie, możliwe jest zwolnienie z tego obowiązku. Jeżeli pracodawca chciałby skorzystać z tej możliwości, musi:

  • podjąć rozmowy z zakładową organizacją związkową, a jeżeli w zakładzie nie ma takiej organizacji to z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (ustawodawca nie sprecyzował jak dokonać wyboru, należy więc wypracować procedurę wewnętrzną),
  • sporządzić protokół dodatkowy do układu zbiorowego pracy zawierający postanowienie o nietworzeniu Funduszu; a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem musi – sporządzić dokument zmieniający treść regulaminu wynagradzania w omawiany zakresie (tzw. aneks),
  • złożyć do organu rejestrowego wniosek o rejestrację protokołu dodatkowego; a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem, zobowiązany jest podać do wiadomości pracowników wprowadzane zmiany do regulaminu wynagradzania, np. przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń.

Stosując odpowiednio art. 24112 kodeksu pracy należy stwierdzić, że zmiany do układu wchodzą w życie w terminie w nim określonym, nie wcześniej jednak niż z dniem zarejestrowania. Natomiast zmiany do regulaminu wynagradzania wchodzą w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 772 § 6 kodeksu pracy).