Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
06.03.2024 r.
3 min

Zmienne miejsce świadczenia pracy

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
06.03.2024r.
3 min

Pracodawca ma obowiązek określić w umowie o pracę miejsce jej świadczenia. Jest to element obligatoryjny, wskazany przez ustawodawcę. Nie zawsze jednak można to zrobić wskazując konkretne miejsce, adres, itp. Ustawodawca dopuszcza określenie miejsca świadczenia pracy także poprzez wskazanie konkretnego obszaru lub punktu, który w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może ulec zmianie.

Spełnienie pewnych przesłanek może wpływać na zmianę miejsca świadczenia pracy przez pracownika. Ustawodawca dopuszcza określenie miejsca pracy w umowie o pracę w sposób ruchomy. Takie miejsce pracy charakteryzuje się tym, że stanowi określony punkt, który ulega zmianie. Miejscem pracy jest wtedy każdorazowo miejsce, w którym pracownik świadczy pracę przez dłuższy czas, stale i systematycznie. „Istotą tak zwanego „ruchomego” (zmiennego) miejsca pracy, odróżniającą go od obszarowego miejsca pracy, jest jego punktowość. Z tym jednak, że punkt ten może być zmieniany. Zakres możliwych zmian w tym względzie – w uzgodnionych granicach – musi być determinowany rodzajem pracy świadczonej przez pracownika oraz naturą działalności prowadzonej przez pracodawcę i związaną z nią rzeczywistą potrzebą gospodarczą. Ruchome (zmienne) miejsce pracy może na przykład zostać określone wówczas, gdy pracodawca prowadzi budowy lub podobnego rodzaju działalność” (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2011 roku, sygn. akt II PZP 3/11).

Ruchome miejsce pracy może zostać określone w sposób bardziej lub mniej dokładny. Może to nastąpić poprzez wskazanie kilku miejscowości na danym obszarze, w których są lub będą realizowane usługi, a także poprzez zawarcie w treści umowy o pracę sformułowania, że miejscem pracy będzie każda miejscowość w ramach określonego w umowie obszaru, w której pracodawca prowadzi lub będzie prowadził działalność.

Jeżeli we wskazanych powyżej okolicznościach nie istniałaby możliwość określenia miejsca pracy w sposób ruchomy, to przy każdej zmianie miejsca świadczenia pracy konieczna byłaby zmiana umowy o pracę w drodze aneksu do umowy lub wypowiedzenia zmieniającego. Warto pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem nieważna jest klauzula umowna zawierająca bezwarunkową zgodę pracownika na czasową zmianę miejsca pracy w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, bez określenia miejscowości, w której praca miałaby być świadczona, oraz okresu, którego te zmiany dotyczą (np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 2008 roku, sygn. akt I PK 96/08).