Mega rabaty na BLACK WEEK! Zapisz się do 29.11.2024 r. i użyj kodu BW.PCKP
Odbierz aż 30% zniżki na wszystkie nasze szkolenia, kursy i Live Meetingi.

Prawo Pracy
16.02.2024 r.
2 min

W jakich okolicznościach można rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy
16.02.2024r.
2 min

W kodeksie pracy została zawarta zasada zabraniająca pracodawcy złożenia wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, któremu pozostało nie więcej niż cztery lata do emerytury. Ochroną objęci są ci pracownicy, którzy posiadają staż pracy pozwalający im na przejście na emeryturę z osiągnięciem tego wieku.

Przywołana zasada wynika z treści art. 39 kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Zakaz ten obejmuje okres 4 lat licząc wstecz od daty osiągnięcia normalnego dla konkretnego pracownika wieku emerytalnego. Dyspozycja przepisu obejmuje bowiem zarówno pracowników przechodzących na emeryturę według zasad ogólnych, jak również pracowników korzystających z obniżonego wieku emerytalnego oraz nabywających prawo do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 2011 r., sygn. akt II PK 282/10).

Wyjątek od omawianego zakazu wynika z treści art. 411 kodeksu pracy. Na jego podstawie zakaz wypowiadania umowy o pracę pracownikowi w wieku ochronnym nie ma zastosowania w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Ponadto warto pamiętać, że ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym obejmuje zakaz złożenia przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę w tym czasie. W zakresie art. 39 kodeksu pracy nie mieści się natomiast ochrona przed rozwiązaniem umowy. Omawiany zakaz nie obowiązuje, jeżeli w dacie wypowiedzenia pracownik nie osiągnął ochronnego wieku „przedemerytalnego”, który przekroczył dopiero w okresie biegnącego wypowiedzenia lub w dacie rozwiązania umowy o pracę (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 1999 roku, sygn. akt I PKN 643/98). Tym samym zakaz z art. 39 kodeksu pracy nie będzie miał zastosowania, w sytuacji, gdy pracodawca złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę przed osiągnięciem przez pracownika wieku ochronnego i stosunek pracy rozwiązał się w okresie ochronnym.