27% rabatu na wakacje! Sprawdź najpopularniejsze tematy i zapisz się już dziś.
Listę szkoleń objętych promocją znajdziesz TUTAJ»

Prawo Pracy / ZUS
20.11.2023 r.
2 min

Powrót do pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego

Magdalena Jeziorska

Radca prawny

Skopiuj link
Prawo Pracy / ZUS
20.11.2023r.
2 min

Urlop rodzicielski przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Zgodnie z art. 182(1a) § 1 kodeksu pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, rodzicom dziecka przysługuje 41 tygodni urlopu w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie oraz 43 tygodnie, w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka. Każdemu z pracowników – rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z wymiaru urlopu, którego nie można przenieść na drugiego rodzica.

Rodzic dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego może podjąć pracę lub powrócić do pracy na etacie, który stanowił podstawę do udzielonego urlopu. Ustawodawca postawił pracownikom jednak jeden warunek. Praca, którą podjęli u swojego płatnika w czasie udzielonego urlopu może być wykonywana w wymiarze nie wyższym niż połowa wymiaru czasu pracy. Wykorzystywana część urlopu rodzicielskiego, w trakcie której pracownik świadczy pracę podlega proporcjonalnemu wydłużeniu. Zarówno zasiłek macierzyński jak i praca na część etatu stanowią w takiej sytuacji obowiązkowe tytuły do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Trzeba pamiętać, że z tytułu świadczonej pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego pracownikowi – ubezpieczonemu przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego, na przykład w razie choroby własnej lub konieczności sprawowania osobistej opieki nad członkiem rodziny. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie pracy na urlopie rodzicielskim nie wiąże się dla pracownika ze zmianą wymiaru czasu pracy. Wskutek podjęcia pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego wysokość zasiłku macierzyńskiego zostaje pomniejszona proporcjonalnie do wymiaru, w którym wykonywana jest praca w czasie urlopu rodzicielskiego. 

Po powrocie do pracy po wykorzystanym urlopie rodzicielskim podstawa wymiaru zasiłku, w razie powstania niezdolności do pracy czy konieczności skorzystania z prawa do zasiłku opiekuńczego ulegnie zmianie po 3 pełnych miesiącach kalendarzowych przerwy lub wcześniej w wyjątkowych sytuacjach, np. jak faktyczna zmiana wymiaru czasu pracy, czy zmiana regulaminu wynagrodzeń obowiązującego u płatnika zasiłku.